VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V nových dokladech nebudou děti ani manželé

Chebsko - Nové občanské průkazy se strojově čitelnými údaji se vydávají od 1. ledna letošního roku

5.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

„Nepůjde v žádném případě o plošnou výměnu občanských průkazů, ale ve chvíli, kdy vám po 1. lednu 2012 skončí platnost průkazu, dojdete na úřad a dostanete místo klasické občanky novou, která bude mít hodně podobný formát jako řidičský průkaz,“ uvedl pro média Vladimír Řepka z ministerstva vnitra, aby tak uklidinil obavy, že budou lidé opět nuceni měnit doklady.

Doklady velikosti platební karty znamenají několik novinek. V těchto občanských průkazech se již nebudou uvádět děti ani manželé, a to ani na žádost občana. Dále bude občan moci požádat o neuvedení údaje o rodinném stavu.

Občanský průkaz lze na žádost vydat i občanovi mladšímu 15 let nebo občanovi, který nemá trvalý pobyt na území České republiky.

O občanský průkaz si může občan zažádat na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností v České republice a vyzvednout si ho opět na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností v České republice. Nemusí se jednat o shodný úřad, jedinou podmínkou je dostavit se osobně.

Novinkou také je, že občan bude na občanský průkaz se strojově čitelnými údaji vyfotografován přímo na úřadu.

„Občanské průkazy bez strojově čitelných údajů se vydávají s dobou platnosti na 6 měsíců, jestliže nelze vydávat občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, protože došlo k technické závadě na zařízení zabezpečujícím jejich výrobu nebo ke katastrofě či jiné mimořádné události, s dobou platnosti na 3 měsíce, jestliže o něj požádá občan bezprostředně po nabytí českého státního občanství, s dobou platnosti na 1 měsíc na žádost občana v případě ztráty, odcizení, poškození nebo zničení občanského průkazu, nebo pokud občan potřebuje občanský průkaz v souvislosti s výkonem volebního práva; žádost o jeho vydání se podává současně se žádostí o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji,“ upřesňuje na webových stránkách ministerstvo vnitra. Tady předkládají žadatelé tytéž doklady jako dosud.

Jedná-li se o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s čipem nebo bez čipu, předkládají se doklady stanovené zákonem, případně doklady osvědčující skutečnosti potřebné k odstranění případných rozporů zjištěných při zpracování údajů uvedených v žádosti s údaji vedenými v registru obyvatel, v evidenci obyvatel anebo v evidenci občanských průkazů nebo v evidenci cestovních dokladů, nepodává se vyplněná žádost na úředním tiskopisu, protože žádost se všemi potřebnými údaji vytiskne úředník a občan potvrdí podpisem jejich správnost a úplnost.

Autor: Nataša Šmatová

5.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Keramická škola v Karlových Varech.

Památkáři protestují proti demolici keramky

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení