VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návštěva dětského hřiště skončila úrazem

Valy u Mariánských Lázní - Když někde nacházejí herní prvky pro děti neznamená, že se jedná o hřiště

19.12.2008
SDÍLEJ:

NA PODOBNÉ lavičce si malá Karla na hřišti ve Valech zlomila ruku. Léčení trvalo tři měsíce. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Zlomené zápěstí, tříměsíční léčení a operace. Takový je výsledek dětské hry sedmileté Karly Kunové ze Staré Vody.

K jejímu úrazu došlo na něčem, o čem se její rodiče domnívali, že je dětské hřiště ve Valech. Není, ačkoliv se na ploše nacházejí herní prvky. Ty ovšem nesplňují podmínky dané evropskými normami. „Bylo tam něco podobného lavičce,“ říká dívčin otec Jan Kuna.

„Dva špalky a na tom položené prkno. Bylo to ale nižší než obvykle bývá lavička. Dcera tam stoupla, prkno se převrátilo a neštěstí bylo na světě.“
Manželé Kunovi se rozhodli záležitost ohlásit na obecním úřadu ve Valech a jak zjistili, hned druhý den byla dotyčná lavička pryč. „Podle mě to není klasická lavička, ta by musela být vyšší,“ rozhořčil se Kuna.

Jan Kuna požadoval od obecního úřadu, aby jim ze své pojistky nechal uhradit odškodné za zranění své dcery. Neuspěl, podle vyjádření starostky Marie Zítkové není plocha evidovaná jako dětské hřiště, ale ostatní plocha.

Herní prvky, ač jsou staré, tam mohou zůstat, dokud neskončí jejich životnost.
„Pravidelně děláme kontroly a poškozené prvky likvidujeme. Tak se stalo i v tomto případě. Poničená lavička zmizela, aby se nestalo něco ještě někomu dalšímu,“ vysvětlila starostka Marie Zítková. „Plocha, o které je řeč, je volně přístupné prostranství a je povinností rodičů či jiných dospělých dohlédnout na své děti. Mě je velmi líto, že ta malá musela trpět, ale měla tam doprovod a chápu, že to mohl být jen okamžik nepozornosti. K tomu, aby mohla být vyplacena pojistka je třeba mít sepsaný záznam o úrazu, který chybí a který pojišťovna požadovala. Jak jsem zjistila, úraz se stal 4. 7. a oficiálně ohlášený ho tu mám až 30. 7.,“ uvedla.

O tom, že se nejedná o dětské hřiště, ale o ostatní plochu, mají možnost se lidé přesvědčit v místní vyhlášce.

Dívčinu totiž na prolézačky nedoprovázeli rodiče, kteří nejsou povinni po takových informacích pátrat, ale její teta, místní obyvatelka.
„Na nové dětské hřiště, které by splňovalo všechny požadavky, nemáme v obecní kase dost peněz. Jeden prvek přijde na sto tisíc korun,“ vysvětlila starostka. „Ovšem nebráníme se tomu, jen o takové věci musí rozhodnout zastupitelstvo,“ poznamenala. Stávající plocha tedy zůstane jak je, jen si lidé musí více hlídat děti a také si sami všímat, v jakém stavu jednotlivé prvky jsou. „Mě nejde o to, aby někdo řekl, že si Kuna stěžoval a kvůli němu se zrušilo hřiště a děti nemají kam chodit. Jde mi spíše o varování pro všechny ostatní,“ doplnil Jan Kuna.

Autor: Nataša Šmatová

19.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Ilustrační snímek.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

KRAJSKÝ PŘEBOR: Tahák obstará Ostrov, vyzve Toužim

Karlovarský kraj – I ve druhém pokračování podzimní části krajského přeboru se bude na co těšit. Víkendovým tahákem bezesporu bude souboj Ostrova s Toužimí.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Loket – Vyburcovat fanoušky karlovarských hokejistů k podpoře klubu. Ukázat, že při svých hráčích stojí, i když se jim zrovna nedaří.

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Sokolov – Kolotoč závodů Českého poháru v triatlonu se v sobotu zastavil v Sokolově, konala se tu Velká cena města Sokolova a Karlovarského kraje.

Volby 2017. Zn.: Člověče, nezlob se

Karlovarský kraj - Jednadvacet politických stran a hnutí se bude v letošních parlamentních volbách ucházet o voličské hlasy. Jejich počet tak oproti minulým volbám, které se konaly v roce 2013, zbytněl o tři politické subjekty. A stejně tak jsou změny i ve složení odevzdaných kandidátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení