VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věřící oslavili chrámový svátek

Františkovy Lázně - Svátek podle gregoriánského kalendáře připadá na 11. července, juliánský kalendář je ale o 13 dnů zpožděn

25.7.2016
SDÍLEJ:

V PRAVOSLAVNÉM CHRÁMU svaté Olgy ve Františkových Lázních, nejstarším pravoslavném kostele v ČR, v neděli 24. července oslavili v pořadí již 127. chrámový svátek. Každým rokem si věřící v chrámu svaté Olgy v červenci připomínají den památky své patronky Foto: Deník/ V. Simeonová

Každým rokem si věřící v chrámu svaté Olgy ve Františkových Lázních připomínají den památky své patronky, které je chrám zasvěcen. A letošek není výjimkou. V pořadí již 127. chrámový svátek se v nejstarším pravoslavném kostele konal včera.

Svátek podle gregoriánského kalendáře připadá na 11. července, pravoslavní křesťané se ale dodnes při slavení bohoslužeb řídí starým juliánským kalendářem, který je oproti gregoriánskému o 13 dnů zpožděn.

Volba svaté Olgy jako patronky prvního pravoslavného chrámu v ČR nebyla náhodná. Svatá Olga byla první kněžnou, která na Kyjevské Rusi přijala křesťanství a zřekla se pohanských rituálů. „Svatá Olga bývá často označována jako jitřenka, která osvítila lid Kyjevské Rusi, analogicky se tak můžeme domnívat, že se právě proto stala i patronkou prvního pravoslavného chrámu v Čechách," říká duchovní správce chrámu svaté Olgy, otec Metoděj Kout. Svátek světice připadá na červenec, tedy na letní měsíc, ve kterém byla lázeňská sezona v plném proudu a lázeňští hosté se mohli jeho oslav zúčastnit. Ostatně chrám byl zprvu postaven právě pro lázeňské hosty z tradičně pravoslavných zemí, kteří do Františkových Lázní přijížděli. Mimo sezonu byly pak chrám a většina hotelů zavřeny. Teprve po druhé světové válce, v souvislosti s rozšířením pravoslaví mezi Čechy, byl správou chrámu pověřen český duchovní, který pastoroval nejen lázeňské hosty, ale především zde trvale žijící pravoslavné Čechy.

Stávající společenství je národnostně pestré. Modlí se tu spolu pravoslavní Češi, Ukrajinci, Slováci, Rusové, Němci, Rumuni, Řekové, Srbové i Bulhaři. Většinu pravidelných účastníků podle otce Metoděje tvoří místní z blízkého okolí z Čech i nedalekého Německa. „Lidé se sem přicházejí modlit, k tomu není potřeba rozumět každému slovu, důležité je otevřené srdce. Například i dva členové našeho pěveckého sboru jsou Němci," dodává otec Metoděj. Oslav chrámového svátku se každoročně účastní přibližně 70 až 80 návštěvníků. Letos, podobně jako každý rok, po bohoslužbě následovalo společné pohoštění na chrámové zahradě. „Chrámový svátek je jednak radostnou modlitební oslavou patronky chrámu, zároveň ale i společenskou událostí, příležitostí být spolu, poznávat se a sdílet společné radosti i starosti," uzavírá otec Metoděj.

Autor: Václava Simeonová

25.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení