VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veterinární správa se zabývá případy od vidlí až po vidličku

Chebsko –Na zvídavé dotazy bude odpovídat ředitelka Krajské veterinární správy Karlovy Vary Mária Slepičková.

13.3.2011
SDÍLEJ:

Ředitelka Krajské veterinární správy Karlovy Vary Mária Slepičková. Foto: archiv

Pro své čtenáře nyní Deník připravil nový seriál s názvem Okénko pro veterináře. Na zvídavé dotazy bude odpovídat ředitelka Krajské veterinární správy Karlovy Vary Mária Slepičková (na snímku). Začínáme představením této instituce.

Můžete nám pro začátek uvést, co je náplní práce Krajské veterinární správy? Nezřídka lidé ani netuší, jakými případy se zabývá…

Činnost Krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj (dále jen KVS) pozůstává z povinností a pravomocí, které krajským veterinárním správám vyplývají z ustanovení veterinárního zákona. Nezainteresovaný člověk však nemusí vědět, co se pod touto větou skrývá. V případě KVS se nejedná o činnost léčebnou. Tu mají na starosti soukromí veterinární lékaři, což mnohdy lidi dost mate.

Naší úlohou je výkon státního veterinárního dozoru v oblasti veterinární péče, která zahrnuje:

a) péči o zdraví zvířat a jeho ochranu, předcházení vzniku a šíření onemocnění přenosných mezi zvířaty, jejich zdolávání a ochrana zdraví lidí před nemocemi přenosnými ze zvířat na člověka

b) péči o zdravotní nezávadnost živočišných produktů a krmiv a ochranu zdraví lidí před jeho poškozením nebo ohrožením živočišnými produkty

c) ochranu území České republiky před zavlečením nákaz zvířat a nemocí přenosných ze zvířat na člověka a před dovozem zdravotně závadných živočišných produktů a krmiv ze zahraničí

d) ochranu životního prostředí před nepříznivými vlivy souvisejícími s chovem zvířat, výrobou a zpracováním živočišných produktů, ochranu zvířat a jejich produkce před riziky ze znečištěného životního prostředí

e) veterinární asanaci

Jsem potěšena, že mi bylo umožněno na stránkách Chebského deníku činnost KVS popsat trochu jasněji.

KVS pro Karlovarský kraj sídlí v Karlových Varech na ulici kpt. Jaroše 318/4. Spravuje dvě územní pracoviště, a to v Karlových Varech a Chebu, přičemž chebské pracoviště spravuje i oblast okresu Sokolov. V současné době je na naší KVS zaměstnáno celkem 14 veterinárních inspektorů na dvou odborných odděleních, a to oddělení, jehož činnost je zaměřena na oblast ochrany zdraví zvířat a jejich pohody (tzv. welfare) a na oddělení veterinární hygieny, ochrany veřejného zdraví a ekologie životního prostředí v souvislosti se živočišnou výrobou v širším slova smyslu.

Naše činnost je zaměřena na to, aby často používané ´od vidlí až po vidličku´ splňovalo veterinárně – hygienické podmínky v prvovýrobě (chov zvířat, získávání prvotních surovin k výrobě produktů živočišné výroby) a hygienické podmínky samotné výroby potravin živočišného původu a následně jejich uvádění do oběhu. Velice důležitá je i otázka ochrany území ČR před zavlečením nákaz zvířat i lidí. Souvisí s mezinárodním obchodováním se zvířaty a produkty živočišného původu, přičemž se nejedná jenom o potraviny. Pro nás z toho vyplývá dozor i na mezinárodním letišti v Karlových Varech. KVS spolupracuje i s ostatními dozorovými orgány a složkami státní správy (KHS, SZPI, Celní správa, Česká plemenářská inspekce, PČR, městská policie atd.) a se soukromými veterinárními lékaři. Naše činnost je značně obsáhlá, takže není možné ji stručně popsat na jedné stránce. Proto bych se k jednotlivým tématům postupně vyjadřovala v dalších rozhovorech.

Autor: Nataša Šmatová

13.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Peníze navíc ještě města a obce nemají, ale už vědí, jak je použít

Karlovarský kraj - Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta. A obce i města v celém kraji už mají jasnou představu, co s penězi, které dostanou, budou dělat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení