Mnoho lidí se o prázdninách rozhodne, že si prohlédne památky na Chebsku. Podívat se po krásách zámku či hradu pro ně není problém. Vozíčkáři ale situaci tak jednoduchou nemají.
Stačí dva schody, které znepříjemní vstup.
„Samozřejmě, že se s tím setkáváme,“ potvrdil předseda chebského sportovního klubu vozíčkářů Tomáš Harant z Chebu. „U historických památek to je ale celkem pochopitelné. V té době se asi nad takovými věcmi nepřemýšlelo.“

Přesto se někde své památky snaží zpřístupnit. Jednou z takových možností je zámek Kynžvart. Zde vybudovali výtah, prostřednictvím kterého se vozíčkáři dostanou i do vyšších pater, což by bylo jinak složité. „Chápu, že není jednoduché zachovat historický ráz budovy a zároveň vybudovat něco, co by vozíčkářům pomohlo,“ řekl Harant.
Víc vozíčkáře trápí to, že se na bezbariérový přístup nepamatuje u nových staveb, ačkoliv by se mělo. Pak je problémem dostat se například k lékaři nebo je nemožné jít do kavárny.

„Takových staveb je víc,“ sdělil Tomáš Harant. „Ačkoliv se na to snažíme upozorňovat, leckdy se náprava pouze přislíbí,“ dodal.
„Myslím, že to hodně lidí ani nenapadne,“ řekla studentka Hana Červenková z Chebu. „Možná by pomohli, kdyby si ti, kteří budovy projektují, vyzkoušeli být alespoň týden či den na vozíku. Snad by potom pochopili, že činnosti, které nehandicapovaný člověk dělá automaticky, jsou pro vozíčkáře bez cizí pomoci naprosto nemožné,“ dodala studentka.