VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyroste v Chebu nová rozhledna?

Cheb - Špitálský vrch nad městem Cheb by se mohl v budoucnu stát novým výletním místem.

16.3.2016
SDÍLEJ:

NA ŠPITÁLSKÉM VRCHU v Chebu se v roce 1913 nacházel Pomník Friedricha Ludwiga Jahna, ten byl v roce 1945 srovnán se zemí. Na tomto místě by se mohla objevit nová rozhledna.Foto: Reprofoto: Muzeum Cheb

Město Cheb plánuje vybudovat nové výletní místo nedaleko centra. I když je celá myšlenka v tuto chvíli zatím v plenkách, má vedení města jasnou představu o tom, jak by mohl nový výletní bod vypadat. Pokud vše půjde podle plánu, bude se nad Chebem tyčit nová rozhledna.

„Na Špitálském vrchu se v roce 1913 nacházel takzvaný Pomník Friedricha Ludwiga Jahna, který byl však v roce 1945 srovnán se zemí," uvedl chebský starosta Petr Navrátil. „Zbyla tam jen mohyla s betonovou deskou a dubový háj okolo ní," poznamenal starosta.

Právě toto místo si město Cheb vybralo, aby se zde pokusilo vybudovat rozhlednu. Ta by mohla stát přímo na místě, kde byl tehdejší pomník, případně by vyrostla na pozemcích vedlejších.

„V tuto chvíli si necháváme zpracovat malou studii, která by nám mohla říci, jestli je možné tam výletní bod vytvořit, či nikoliv. A jak by případně dané místo mohlo vypadat," poznamenal starosta.

Zadaná studie souvisí s tím, že město bude mít k dispozici 10 tisíc kubíků stavební sutě z demolice bývalých kasáren na Zlatém vrchu. Se stavební drtí musí pak Cheb něco udělat.

„Právě jedna z možností, jak efektivně stavební suť využít, je navršit určitý prostor pro budoucí rozhlednu," vysvětlil Petr Navrátil.

Ze Špitálského vrchu se lidem nabízí jedinečný výhled na město Cheb, v pozadí je vidět i celá Chebská pánev s dominantní vyhaslou sopkou Komorní hůrkou a v dálce lze spatřit i několik kilometrů vzdálený Chlum Svaté Maří.

„V tuto chvíli nelze říct, že příští rok začneme rozhlednu stavět, hledáme především nejlepší ideový záměr," dodal starosta.

Pomník na Špitálském vrchu měl podobu uměle nasypaného pahorku, na jehož vrcholku se nacházel mohutný kamenný blok s turnerskými znaky, obklopený třemi orly představujícími německou národnost, pravdomluvnost a Všeněmecko. Svah kopce byl rozdělen dvěma terasami. Na spodní se nacházely kameny se jmény jednotlivých spolků, na horní se jmény německých velikánů. V symbolické rovině měl monument představovat posvátnou horu ve smyslu imaginárního středobodu všech Germánů, a tudíž místo hodné nejvyšší úcty. Jahnův pomník byl slavnostně odhalen 11. srpna 1913 během 6. německé spolkové tělovýchovné slavnosti pořádané v Chebu, a sice u příležitosti 135. výročí narození Friedricha Ludwiga Jahna, 50. výročí Egerer Turnverein a 100. výročí bitvy u Lipska.

Autor: Jan Buriánek

16.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Ilustrační foto

KRAJSKÝ PŘEBOR: Tahák obstará Ostrov, vyzve Toužim

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Loket – Vyburcovat fanoušky karlovarských hokejistů k podpoře klubu. Ukázat, že při svých hráčích stojí, i když se jim zrovna nedaří.

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Sokolov – Kolotoč závodů Českého poháru v triatlonu se v sobotu zastavil v Sokolově, konala se tu Velká cena města Sokolova a Karlovarského kraje.

Volby 2017. Zn.: Člověče, nezlob se

Karlovarský kraj - Jednadvacet politických stran a hnutí se bude v letošních parlamentních volbách ucházet o voličské hlasy. Jejich počet tak oproti minulým volbám, které se konaly v roce 2013, zbytněl o tři politické subjekty. A stejně tak jsou změny i ve složení odevzdaných kandidátek.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení