VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínková akce přilákala na hřbitov tisíce

Cheb -Tři tisíce německých a několik stovek českých občanů se zúčastnilo v sobotu vzpomínkové akce při příležitosti otevření opravené části chebského hřbitova a německého vojenského pohřebiště v Chebu. V zadní části areálu je pochováno 5 600 německých vojáků, kteří padli za 2. světové války

12.9.2010
SDÍLEJ:

Tisíce lidí dorazily na vzpomínkovou akci u příležitosti otevření německého vojenského hřbitova. Součástí akce bylo i pokládání věnců k pomníkům amerických, francouzských a ruských vojáků. Foto: Deník: Jan Buriánek

Tisíce pozůstalých z Německa do České republiky dopravilo kolem 40 autobusů.

„Ukládání ostatků vojáků v Chebu začalo roku 2008. Nyní tu je pochováno na 5 600 zemřelých a jednou by jich mohlo být až 7 700,“ informovala Martina Kuželová, mluvčí Městského úřadu Cheb.

Oprava hřbitova se dotkla také civilní části a zahrnula do sebe i opravu kaple. Veškeré úpravy na hřbitově stály 40 milionů korun. Otevření pohřebiště pro německé vojáky zahrnovalo i slavnostní pokládání věnců u nedalekých památníků amerických, francouzských a ruských obětí války.

O zřízení vojenského německého pohřebiště usiloval Lidový spolek pro péči o válečné hroby, který sídlí v německém městě Kassel. Úderem druhé hodiny odpolední odstartovaly u německého vojenského pohřebiště proslovy z řad zástupců německé i české strany.

„Sešli jsme se dnes zde, abychom otevřeli tento hřbitov, místo posledního odpočinku pro zde pohřbené ostatky více než pěti a půl tisíce mrtvých,“ vyjádřil se prezident Lidového spolku Reinhard Führer. „Dlouhé hledání možného místa pro hřbitov dnes dospívá ke svému zdárnému konci,“ pokračoval. „Do tohoto projektu se zapojilo mnoho lidí a je jim potřeba vyjádřit velký dík. Poděkování patří starostovi Chebu, panu Janu Svobodovi, za jeho odvahu a sílu prosadit tento záměr, ale i dalším lidem, kteří se na celé akci podíleli a podpořili ji,“ uvedl Führer. Ministerstvo zahraničí v Berlíně poskytlo Lidovému spolku finance ve výši 600 tisíc eur, za které se mimo jiné opravily staré náhrobky z předválečné doby. Tím se podařilo zachovat památníky této historie. Na pódiu promluvil také poradce ministra zahraničních věcí ČR Tomáš Kosta.

„Chtěl bych se poklonit zde pohřbeným vojákům. Byli to mladí lidé, kteří šli do války. Kteří byli buď o té ideologii přesvědčení anebo byli do wehrmachtu naverbovaní, i to je potřeba zde zmínit,“ řekl Tomáš Kosta. „Velice děkuji všem, že jste se sem dostavili v tak velkém počtu,“ dodal. Česká veřejnost, která se akce také zúčastnila, byla spokojená. „Je to významný den,“ řekla Dana Čermáková z Chebu. „Vím, že někteří starší občané s akcí moc nesouhlasí, ale já si myslím, že je to dobrá věc. Alespoň tak mohou příbuzní rozjímat u svých nejbližších,“ doplnila.

Celou akci okomentoval také chebský starosta Jan Svoboda. „Tento hřbitov je místem, kde si připomínáme hrůzy válek. Vojenský hřbitov je smutným svědectvím zbytečného zmaření mnoha lidských životů,“ uvedl starosta. „Ostatky vojáků čekaly dlouhých 65 let na klidné spočinutí a na důstojné pochování. Proti pohřbení vojáků protestují někteří lidé, především starší generace. Musíme je chápat, protože na hrůzy, které způsobila válka, se nedá snadno zapomenout,“ dodal.

Počet vojáků padlých na území dřívějšího Československa se celkově odhaduje na 178 000 v 5 200 hrobech.

Autor: Jan Buriánek

12.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení