VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z chystané spalovny mají lidé stále obavy

Cheb Jaké výhody a nevýhody bude mít postavená spalovna odpadů v Chebu, představili veřejnosti zástupci společnosti Terea. Právě ta bude mít v případě povolení stavby vybudování spalovny na starost. Dosud je však mnoho lidí proti samotné výstavbě objektu, který by měl vzniknout za městem Cheb. Mnoho občanů se bojí především exhalací, které má chystaná spalovna vypouštět.

24.4.2016
SDÍLEJ:

Vizualizace plánované spalovny v Chebu.Foto: Foto: ZEVO

„Již od 90. let minulého století města po celé naší republice bojují s tím, aby snížila počet komínů, které vypouštějí do ovzduší nezdravé látky," uvedl jeden z protestujících, Karel Tyrpekl z Chebu. „Proto jsem zásadně proti výstavbě Zařízení na energetické zpracování odpadu (ZEVO) v Chebu. Podle mého názoru je to jasný krok zpátky, kdy se má v tomto objektu ročně spálit až dvacet tisíc tun odpadu a do ovzduší se tak mohou dostat i nebezpečné látky. To nemluvím o počtu aut, která budou do provozovny spalovny s odpadem zajíždět a zatěžovat tak silnice kolem Chebu," poznamenal Karel Tyrpekl.

Podle příznivců spalovny by městu měla ušetřit 38 milionů kWh za rok, které by muselo vyrobit spalováním fosilních paliv. A lokalita na takzvaném Švédském Vrchu je podle všech kritérií ideální.

O umístění ZEVO v těchto dnech rozhoduje Městský úřad v Aši. Spalovna by měla vyrůst u silnice, která směřuje z Chebu do Podhradu. Od začátku plánování se však proti ní staví sami obyvatelé města i sdružení Arnika. Ta totiž poukazovala na fakt, že je město Cheb spoluvlastníkem investorské firmy, tedy společnosti Terea. Krajský úřad Karlovarského kraje tedy rozhodl, že se projektem bude zabývat úřad ve Františkových Lázních. Během pár dní však vešel v platnost zákon, že se podobná rozhodování přesouvají na nejbližší obec s rozšířenou působností. To by byl v tomto případě úřad v Sokolově. Ten je ale zakládajícím členem Odpadové společnosti, což je vlastně konkurenční projekt. Sokolovský úřad by tak byl zase podjatý z pohledu Chebských. Kraj proto nakonec určil, že bude územní řízení probíhat v Aši. Proti tomu ale byla podána dokonce hned dvě odvolání. Nakonec však Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, že o místě výstavby musí rozhodnout Aš.

Autor: Jan Buriánek

24.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení