VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z dětského domova v Mariánských Lázních zmizel notorický útěkář

Mariánské Lázně, Cheb – Děti bez domova nemají lehký start do života. Některé, jako chlapec z mariánskolázeňského zařízení, si ho ještě ztěžují útěky z dětských domovů, do kterých jsou umístěny

18.3.2011
SDÍLEJ:

Zdeněk POLHOŠ, nar. 22. února 1995, bytem Cheb, ulice Svatopluka Čecha 625/2,Foto: Foto: Policie České republiky

Na Chebsku se s útěky nesetkávají policisté nijak často. „V loňském roce jsme hledali jednoho svěřence,“ informovala policejní tisková mluvčí Martina Hrušková. V letošním roce pátrali muži zákona třikrát po jednom a tom samém chlapci.

Tím je šestnáctiletý Zdeněk Polhoš z Dětského domova v Mariánských Lázních. „Chlapec, který je právě na útěku, má velice závažné výchovné problémy,“ uvedla ředitelka mariánskolázeňského dětského domova Ivana Dudarcová. „Utekl poté, co se na ně přišlo a dozvěděl se, že bude přemístěn do výchovného ústavu.“ Zdeněk Polhoš je střední, 175 až 180 centimetrů vysoké postavy. Má hnědé oči a krátké černé vlasy. Nevydrží stát v klidu a při chůzi se pohupuje. Nejprve našlápne na špičku a poté se zhoupne na patu.

„V našem domově se s útěky nesetkáváme nijak často,“ sdělila ředitelka mariánskolázeňského dětského domova. „Ze zkušenosti vím, že děti utíkají z ústavů hlavně proto, že se nechtějí přizpůsobit určitému řádu,“ řekla Dudarcová. Někdy nechtějí chodit do školy, jindy jim podle jejích slov vadí plnit určité povinnosti. „Chtějí mít volnost ve smyslu: chci jít někam, kdy já chci, s kým chci a kam chci. Mají touhu bloumat nebo chodit na diskotéky,“ odůvodnila Dudarcová.

To samozřejmě v dětských domovech rádi nevidí. „Vedeme děti spíše k jiným aktivitám. Snažíme se, aby naši svěřenci sportovali. Vedeme je také k různým kroužkům, které děti rozvíjí a tak podobně,“ dodala.

Přestože policisté na Chebsku utěkáře z dětských domovů nehledají často, děti si ´svobody´ příliš neužijí. „Ve většině případů se podaří hledané najít do osmi dnů od jejich útěku,“ řekla mluvčí policie Martina Hrušková. Při svých útěcích se neuchylují ani k rodině ani ke kamarádům. „Většinou se různě potulují,“ dodala Hrušková.

„Myslím si, že mladí z dětských domovů to mají hodně těžké,“ řekl Marek Novotný z Chebu. „Neumím se vžít do jejich situace, protože jsem vyrůstal v úplné rodině. Podle mého ale nevědí, kam patří. Někdo cizí po nich chce, aby se chovali podle pravidel. Potom přijde ta touha po volnosti, cítí se ukřivděně a prostě utečou. Nechápou, že to s nimi jejich vychovatelé myslí dobře, že oni jsou jejich rodina. Je ale pravda, že kvalita a péče pracovníků domovů se zlepšila. Raději bych ale slyšel, že nejsou potřeba žádné ústavy, protože na můj vkus jich máme v naší republice moc.“

18.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledaný muž: FERKO RADEK

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Ilustrační foto

Aš chce změnit bývalé kulturní středisko na komunitní centrum

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Falešný policista pokutoval sexuálního turistu. Inkasoval od něj 10 000 kor

Cheb – Obrat cizince toužícího po sexu se rozhodl pár podvodníčků. Čtyřicetiletý muž a jeho stejně stará partnerka vymysleli podfuk, ne příliš originální, ovšem účinný.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pocta Skalníkovi, dendrologická stezka

Mariánské Lázně - Za krásu svých tolik obdivovaných parků vděčí Mariánské Lázně Václavu Skalníkovi. Od jeho příchodu do lázeňského městečka letos uplynula dvě století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení