VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za cikány, kteří chtějí jen razítka, se firma neomluvila

Cheb - Diskriminovaný Rom z Chebu se nedočkal ani náhrady újmy ve výši 50 tisíc korun

19.9.2011
SDÍLEJ:

PAVEL ŠARIŠSKÝ Z CHEBU má v rukou rozsudek Městského soudu v Praze, který potvrdil, že byl diskriminovaný kvůli svému romskému původu.Foto: Deník: Vladimír Kučera

41letý Rom Pavel Šarišský z Chebu zažil diskriminaci na vlastní kůži. Firma IMAGE-N-west, s. r. o., která se jí dopustila, mu měla podle rozsudku Městského soudu v Praze už v prosinci 2007 zaslat písemnou omluvu a náhradu nemajetkové újmy ve výši 50 tisíc korun. Doposud tak neučinila, a navíc se zdá, že úmyslně za sebou maže stopy. Nelze ji kontaktovat.

Pavel Šarišský se u společnosti IMAGE-N-west působící tehdy na Chebsku ucházel v červnu 2005 o zaměstnání. „Šel jsem tam na doporučení Úřadu práce (ÚP) v Chebu,“ vzpomínal Šarišský. „Ucházel jsem se o místo dělníka dřevovýroby a oni se mnou vyběhli, že jsem cikán a beztak mi jde jen o potvrzení a ne o práci. To jsem si nenechal líbit a o mé pravdě nakonec rozhodl i soud. Ovšem po firmě jako by se zem slehla, a to už vůbec nemluvím o penězích nebo písemné omluvě. Prostě nic! Uvažuji, že se opět obrátím na právníky!“

Šarišský si myslí, že společnost dále někde existuje a funguje. Prý v Praze. „Jsou to asi podvodníci. Určitě shrábli nějaké dotace a zmizeli,“ rozčiloval se Šarišský.

Podle výpisu z obchodního rejstříku je jediným zástupcem IMAGE-N-west, s.r.o., jednatel firmy Viktor Lyspukh. Společnost má adresu Podvinný mlýn 2126, Praha 9. Jiný kontakt na ni nelze dopátrat. Tyto skutečnosti potvrdila také Marie Sýsová z Úřadu práce v Chebu. „Firmu IMAGE-N-west, s.r.o., máme v databázi ÚP od roku 2003. V současné době na firmu neevidujeme žádné telefonní ani e-mailové spojení. Známe pouze adresu na sídlo firmy,“ uvedla Sýsová.

Podle rozsudku Městského soudu v Praze, který nabyl právní moci dne 8. prosince 2007, byla jmenovaná společnost povinna kromě 50 tisíc korun zaslat Pavlu Šarišskému do tří dnů od nabytí právní moci tohoto rozsudku doporučený dopis ve znění: „Dne 22. 6. 2005 a 23. 6. 2005 jste se dostavil do naší společnosti IMAGE-N-west, s.r.o., IČ 263594464, se sídlem Obrněné brigády 33, 350 02 Cheb, jakožto uchazeč o zaměstnání na místo dělníka dřevovýroby. Byl jste však odmítnut s tím, že cikáni chtějí jenom razítka a že rozhodně do zaměstnání nebudete přijat, protože jste cikán. Tím jste byl vystaven diskriminaci a byla snížena vaše lidská důstojnost. Za tento neoprávněný zásah do vašeho práva na ochranu osobnosti se vám naše společnost hluboce omlouvá.“

Redakce Chebského deníku napsala doporučený dopis na adresu firmy IMAGE-N-west, s. r. o., k rukám jednatele Viktora Lyspukha, s žádostí o vyjádření k této kauze. Ani po 13 dnech však Lyspukh na tuto formu výzvy nereagoval.

„Chování některých společností s kořeny v bývalém Sovětském svazu na našem trhu práce je opravdu neúnosné,“ vyjádřil se Cheban, který je s případem obeznámen. „Ovšem mám také obavy, že pan Šarišský a jeho blízcí jsou takoví profesionální poškození v kauzách rasové diskriminace. Vždyť i jeho partnerka už za podobný případ vysoudila nějaké peníze. To však stejně nic nemění na neomluvitelném chování společnosti IMAGE-N-west,“ dodal.

Autor: Vladimír Kučera

19.9.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Dobrý stav vody si pochvalovali i účastníci Dne Ohře. Vodácká sezona na Ohři končí v říjnu.

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení