VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za zřícení mostu prý může i urychlení prací

Cheb -  Otázka pro Pavla Hojdu, chebského zastupitele a odborníka v dopravě a průmyslu.

13.9.2014 6
SDÍLEJ:

Pavel Hojda z Chebu.Foto: Foto: archiv

Republikou otřásla tragédie. Při bouracích pracích spadl silniční most ve Vilémově a zabil čtyři dělníky. Dokážete posoudit možné příčiny zřícení?

Je to tragédie nejen pro pozůstalé, ale i zřejmě velký problém pro subdodavatelskou firmu, která bourací práce na mostu prováděla. Dle sdělení v mediích se jedná o společnost Bögl & Krýsl. Nebudu se věnovat následkům a tragickým osudům dělníků a jejich pozůstalých. Vyjádřím se tedy k možným příčinám havárie, i když je nutné počkat na zprávu vyšetřovatelů a odborných znalců k příčině zřícení a k fatálním následkům. Stavební průmysl se ekonomickou krizí, která zasáhla i Českou republiku, ale i zbytečným útlumem výstavby dopravní infrastruktury dostal po roce 2009 do vleklé krize. Mnohé firmy se snažily přijímat i stavební zakázky bez minimálního zisku, ba dokonce i pod náklady stavby, jen aby toto období přestály a mohly po odeznění krize a změně hospodářské politiky vlády opět prosperovat.

Protože k oživení ve stavebnictví dochází pozvolna, řeší pravděpodobně některé stavební firmy snižování nákladů menším počtem pracovníků a urychlováním některých prací až za hranici únosného rizika a porušováním bezpečnosti práce. Z informací, které byly prezentovány v médiích, se domnívám, že právě bourání mostu ve Vilémově je jasným důkazem překročení rizik a porušením bezpečnosti práce na stavbě. Musím se formálně zeptat, jak fungují odbory (pokud vůbec jsou u firmy) právě v otázce zajištění bezpečnosti práce? Jak je organizována práce na pracovišti, aby nedocházelo k takovým porušením technologického postupu jako právě u zříceného mostu? Poslední otázka. Je případné zvýšení zisku při snižování nákladů na zakázku úměrné riziku, a dokonce ztrátě životů pracovníků firmy? Odpověď alespoň na otázku poslední je jednoznačná. Žádný zisk nemůže nahradit lidský život. 

Autor: Vladimír Kučera

13.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Ilustrační foto.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Památkáři protestují proti demolici keramky

Karlovy Vary - Co mají společného Císařské lázně, Střední umělecká škola (původně keramická škola) a krajská Galerie umění v Karlových Varech? Jde o stavby, které buď čekají na náročnou opravu, nebo na demolici či na přestěhování.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení