VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelstva bez veřejnosti

Karlovarský kraj  - Sledovat jednání obvykle přijde jen pár lidí. 

24.5.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

Jednání zastupitelů, ať už městských, obecních či krajských, před desítkami lidí? Pokud na to dojde, jsou to jen výjimečné případy. Obvykle se zastupitelé scházejí před prázdným hledištěm.

Mít takovou návštěvnost kina či divadla, dávno by zkrachovala. Přesto je průběh jednání často velkou show, zvláště v případě zastupitelstev krajského či karlovarského.

Karlovarské zastupitelstvo má osmatřicet členů. Že by ale na jeho zasedání přišlo tolik obyvatel města, to se snad ještě nestalo. „Obvykle do sálu zamíří jen ten, koho se přímo týká některý z projednávaných bodů," uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

„Jestli by mělo chodit více lidí, to je na delší zamyšlení. Mohou sledovat počínání zastupitelů, případně vystoupit se svým diskuzním příspěvkem. Ale rozhodování veřejnost v sále samozřejmě přímo ovlivňovat nemůže," řekl.

Karlovarská radnice alespoň udělala vše pro to, aby veřejnosti jednání zastupitelů co nejvíce přiblížila. Pravidelně se tak mění místo, kde se koná (Lidový dům Stará Role, Alžbětiny lázně v centru a krajský úřad), a už nějakou dobu lze schůze rovněž sledovat v přímém přenosu na internetu.

„Lidé musí do práce, tak těžko mohou vysedávat na mnohahodinových jednáních. Vládnoucí politici to vědí, proto také volí místa a čas pro jednání dopoledne a do místností, kam se lidé nevejdou, jako třeba na krajském úřadě. Proto jsem také předloni ještě ve funkci náměstka primátora prosadil on-line přenosy karlovarského zastupitelstva," řekl opoziční zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA).

Přímá účast občanů na jednáních zastupitelstva ve třech největších městech na Chebsku není příliš vysoká. Podle mluvčích je však oblíbené sledování zastupitelstva při on-line přenosu nebo ze záznamu.

„V Mariánských Lázních se pravidelně zúčastňuje jednání okolo patnácti lidí, včetně ředitelů městských organizací," potvrdil Deníku starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král. „Nabídli jsme také možnost sledovat zasedání on-line přenosem a jeho průměrná sledovanost je kolem osmi desítek připojení," dodal.

Návštěvnost je ale kolísavá, v minulém roce se prudce zvedla při projednávání rušení zahrádek, a také když se jednalo o rušení nemocnice.

V Aši se jednání zastupitelů lidé účastní, většinou když se projednává záležitost dotýkající se jich samotných. „Diskuse veřejnosti nad jednotlivými tématy ze zastupitelstva se už delší dobu odehrává spíše na sociálních sítích, podle intenzity těchto diskusí usuzuji, že zájem veřejnosti o zasedání zastupitelstva je v Aši poměrně značný," uvedl mluvčí Městského úřadu v Aši Milan Vrbata.

Při jednání chebského zastupitelstva tvoří stabilně obecenstvo spíše jen vedoucí odborů a další lidé. Z občanů to jsou podle mluvčí Chebu Martiny Kuželové pouze dva až tři lidé. „Lidé se samozřejmě chodí podívat spíše jen na projednání své konkrétní záležitosti nabytí bytu, odpuštění dluhu a podobně. Chodí ale i ve skupinách, aby podpořili své řečníky v bodě Dotazy a připomínky občanů," uvedla.

To bylo například při projednávání jihovýchodního obchvatu Chebu či přišli obyvatelé Švédského vrchu znepokojení výstavbou zařízení na energetické využití komunálního odpadu.

Hodně oblíbené jsou podle Kuželové mezi uživateli počítačů přímé přenosy z jednání nebo následná možnost zhlédnout třeba jen vybrané body programu ze záznamu.

Veřejnost zajímají jednání zastupitelstev na Sokolovsku jen minimálně. Více lidí přijde jen tehdy, když se jedná o důležité téma.

Například v Kraslicích tomu tak bylo při prodeji zahrádkářských kolonií, kde lidé se zastupiteli licitovali o ceně pozemků.

„Nemůžeme lidem vyčítat, že na zastupitelstva nechodí každý měsíc. Přeci jen si nás do zastupitelstva zvolili, a tak nám důvěřují. Osobně bych byl ale rád, kdyby v hojnějším počtu dorazili alespoň jednou za rok, kdy se sestavuje rozpočet na další rok. To aby věděli, jakým směrem se bude město ubírat a kam investovat," konstatoval místostarosta Kraslic Otakar Mika. V Kraslicích chodí na jednání v průměru deset lidí z řad občanů.

Autor: Vladimír Meluzín, Martin Rejsek, Jiří Drozdík

24.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Ilustrační foto

Pes vběhl motorkáři pod kolo

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení