VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zedtwitzův javor se stal památným stromem

Aš - Vysoký strom rostoucí v zahradě ašského muzea, který léta obdivují nejen místní občané, ale i turisté, se oficiálně stal památným stromem ašského regionu.

22.4.2016
SDÍLEJ:

Zedtwitzův stromFoto: Milan Vrbata

„Strom odborně posoudila před zahájením správního řízení Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky," informoval tiskový mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

„Po provedeném správním řízení odbor životního prostředí vydal rozhodnutí o vyhlášení památného stromu s názvem Zedtwitzův javor a vymezení jeho ochranného pásma." Památný strom nechala ašská radnice následně zapsat do seznamu ochrany přírody.

Zedtwitzův javor vytipovalo a vyhlásilo město za památný, protože je velmi vysoký, má pravidelnou korunu, velký obvod kmene a je velice starý. Dalším důvodem pak bylo i místo, kde roste. Tím je Mikulášský vrch.

Strom stojí konkrétně v zahradě u budovy městského muzea Aš, která byla původně zámkem obývaným šlechtickým rodem Zedtwitzů, kteří měli v celém ašském regionu značný vliv. Právě z tohoto důvodu byl navržen i jeho název.

Tabulky se státním znakem a příslušným označením památného stromu pod starým Zedtwitzovým javorem, včetně dřevěné informační tabule, na kterou jsou tyto tabulky připevněny, i samotnou instalaci obstaral a zajišťoval ašský odbor správy majetku a investic.

Památný strom v zahradě muzea je javor klen a jeho obvod kmene činí 405 centimetrů a výšku dvacet čtyři metrů. Jeho ochranné pásmo vymezuje území ve tvaru kruhu, který je o poloměru 15 metrů a leží na témže pozemku, který je ve vlastnictví města Aš.

Ašská radnice uvažovala o prohlášení tohoto historického javoru za památný strom už jednou, a to před několika lety. Bylo to v době, kdy město provádělo celkovou rekonstrukci a revitalizaci Mikulášského vrchu.

(wun)

Autor: Radek Wunderlich

22.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení