VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Země se třese každý den

Chebsko - Větší zemětřesení v chebském regionu a blízkém okolí v následujících dnech podle odborníků nehrozí. I když se země pod tímto regionem každý den slabě chvěje, hodnoty magnituda se sotva dostanou ke stupni číslo 2. Mnoho energie se podle seismologů uvolnilo v předminulém roce, kdy maximální otřes dosáhl hodnoty 4,5 stupně.

22.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Foto: Geofyzikální ústav AV ČR

„Po květnových otřesech v roce 2014 došlo k uklidnění seismické aktivity. Ale i přesto na Chebsku pozorujeme každý den několik malých záchvěvů půdy s magnitudem kolem jednoho, maximálně druhého stupně," potvrdil seismolog Milan Brož z Geofyzikálního ústavu v Praze. Nic však z těchto hodnot neukazuje na to, že by v nejbližších dnech hrozilo silnější zemětřesení v této oblasti. Ale úplně vyloučit se jeho příchod nedá.

Podobných období klidu bylo několik a následně přišel nový zemětřesný roj.

„Po zemětřesení v roce 2008 nastalo asi čtyřleté období klidu a pak se opět záchvěvy země objevily," poznamenal seismolog Milan Brož.

Čím dál častěji se na Deník také obracejí čtenáři, kteří na webu Geofyzikálního ústavu spatřili to, že zemětřesná magnituda mají záporné hodnoty. Nejedná se však o nějakou špatnou hodnotu, spíše naopak.

„Záporné hodnoty při měření otřesů země se používají pro vyjádření malého otřesu, na který však klasická stupnice magnituda nestačí," vysvětlil Milan Brož. „Totiž přístroje byly nastavené tak, že magnituda začaly měřit až od určitých účinků. Ale s nástupem modernějších přístrojů bylo nutné začít zaznamenávat i magnituda nižší než jedna, protože i tyto miniaturní hodnoty dokážou současné přístroje zaznamenat," poznamenal Milan Brož.

I když se obecně uvádí, že člověk je schopný pocítit zemětřesení o magnitudu kolem třetího stupně, existují výjimky.

„Jsou lidé, kteří jsou tak citliví, že v některých případech dokážou pocítit i slabý otřes o magnitudu 1. Například zvířata dokonce jsou schopná zachytit záchvěvy země o síle kolem 0,5 magnituda. Ale záporné hodnoty už nemůže cítit nikdo. Ty mají šanci zachytit pouze tyto citlivé přístroje a mikrootřesy nemají ani žádné makroseismické účinky na povrchu země. Nicméně my tak víme, že k určitému praskání horniny v hloubce několika kilometrů dochází," podotkl Milan Brož. Záporné hodnoty magnituda jsou tedy jasným důkazem, že současná webová síť pro měření zemětřesení Webnet je moderní a zároveň velmi citlivá.

Otřesy země, které Chebsko, Sokolovsko a Karlovarsko zasáhly nejvíce na konci května 2014, způsobily několikamilionové škody na různých budovách. S největší pravděpodobností tomu bylo proto, že se nejednalo o klasické zemětřesení. „Mohu potvrdit, že předloňská zemětřesení nepatřila do běžného zemětřesného roje, ale jednalo se o klasická zemětřesení, jaká jsou známá ve světě," podotkl seismolog Josef Horálek. 

Autor: Jan Buriánek

22.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační snímky z pořadu Malé lásky
15

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Karlovarský kraj - Jediné vítězství, jediné tři body. Tak ty si tentokrát dovezly celky z Karlovarského kraje hrající divizi ze hřišť soupeřů. Úspěšná byla Slavia Karlovy Vary, která vyplenila Přeštice poměrem 5:2.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení