VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Zemětřesných" dotazníků se stále nedostává. To je chyba!

Chebsko - Podle nich se přitom určuje stupeň poškození.

22.7.2014
SDÍLEJ:

Seismograf z otřesů ze dne 31. 5. 2014. Foto: Foto: Geofyzikální ústav Praha

Chebsko Do Geofyzikálního ústavu v Praze dorazilo stále málo takzvaných makroseismických dotazníků.

Přitom podle nich posléze odborníci určují pro pojišťovny stupeň poškození po zemětřesení. To zasáhlo region na konci května. A dodnes Geofyzikální ústav vyhodnocuje veškeré škody, které na mnoha místech způsobilo.

„Na základě makroseismických dotazníků se určuje intenzita zemětřesení, tedy parametr, který charakterizuje vliv zemětřesení na obyvatelstvo, budovy a infrastrukturu," vysvětlil seismolog Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu v Praze.

Na základě makroseismických pozorování pak odborníci statisticky určí stupeň intenzity pro danou lokalitu, ať už vesnici anebo město.

„To má význam pro stavební inženýry a samozřejmě i pro pojišťovny, které mají sjednané plnění od daného stupně makroseismické škály. Geofyzikální ústav určí stupeň intenzity (makroseismické škály), se kterým pojišťovny posléze pracují," upřesnil Horálek s tím, že v roce 2008 k nim dorazilo přes osm set formulářů. 

To je přibližně čtvrtina dotazníků od tohoto roku. A kde vlastně lidé zmíněný dotazník naleznou? „Dotazník je na webové stránce Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky (www.ig.cas.cz), 4. záložka ´Makroseismický dotazník´ pod logem ústavu," informoval Josef Horálek.

Kromě základních údajů, jako je jméno a obec, se všechny údaje ve většině případů vyplňují pouhým zaškrtnutím jedné z několika uvedených možností.

„Vyplnění dotazníku by tak nemělo trvat déle než 10, maximálně 15 minut," upřesnil seismolog.

„Formulářů trochu přibylo, ale z těch nejvíce poškozených oblastí jich zde máme poměrně málo," potvrdil další ze seismologů Jan Zedník.

Letošní květnové zemětřesení, jehož největší záchvěv měl 4,5 magnituda, dosáhl na makroseismické stupnici stupně šest, což je i základní číslo, od kterého pojišťovny začínají proplácet škodu na stavbách.

Makroseismická stupnice má dvanáct stupňů a v žádném případě ji nelze zaměňovat s velikostí magnituda. Magnitudo je číslo, které souvisí s energií, jež se při zemětřesení uvolnila v ohnisku, tedy v určité hloubce, například v 9 kilometrech. Pro každé zemětřesení je proto charakteristické právě toto jedno magnitudo, které seismologové určují ze záznamů posunutí půdy na seismických stanicích. Makroseismický účinek se hodnotí podle škod a účinků otřesu na povrchu.

Otřesy země z konce května letošního roku navíc měly jiný charakter záchvěvů, než tomu bylo v předchozích letech. Proto jsou dotazníky v tomto případě tak důležité.

„Dvě květnová zemětřesení nepatřila do běžného zemětřesného roje, ale jednalo se o klasická zemětřesení, jaká jsou známá ve světě," potvrdil seismolog Josef Horálek.

„To znamená, že se vyskytl jeden silnější otřes a následovaly ho takzvané dotřesy," upřesnil Josef Horálek s tím, že nelze s jistotou říci, zda se někdy v minulosti podobná zemětřesení v západních Čechách vyskytla.

Právě to, že se dvě zemětřesení objevila samostatně jako běžně ve světě, způsobilo, že je obyvatelé v karlovarském regionu pocítili mnohem více než při běžném roji.

Autor: Jan Buriánek

22.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ilustrační foto.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Památkáři protestují proti demolici keramky

Karlovy Vary - Co mají společného Císařské lázně, Střední umělecká škola (původně keramická škola) a krajská Galerie umění v Karlových Varech? Jde o stavby, které buď čekají na náročnou opravu, nebo na demolici či na přestěhování.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení