VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Židovský Nový rok dvakrát naplnil knihovnu

Návštěva Jaroslava Achaba Haidlera ukázala, že židovství není jen náboženství, ale především způsob života, jehož základem jsou především tradice. A tak i pohřbívání má svá přísná pravidla.

27.9.2010
SDÍLEJ:

Příznivci hebrejštiny, židovské kultury a symboliky se sjeli z celých západních Čech do Chebu. V pátek a sobotu se totiž v chebské knihovně uskutečnily besedy s chasidským Židem Jaroslavem Achabem Haidlerem. Foto: Foto: Václava Simeonová

Cheb, Drmoul – Příznivci hebrejštiny, židovské kultury a symboliky se sjeli z celých západních Čech do Chebu. V pátek a sobotu se totiž v chebské knihovně uskutečnily besedy s chasidským Židem Jaroslavem Achabem Haidlerem. Mluvilo se o svátcích a zvycích Nového roku Rosh Hashana. Sobotní odpoledne zase patřilo exkurzi po drmoulském židovském hřbitovu.

Téma bylo atraktivní, svědčila o tom i vysoká účast. „Bylo to opravdu úžasné, skvělé, obohacující,“ řekla po přednášce Achaba Haidlera Chebanka Marta Sedláčková. „Jsem nadšená,“ dodala.

Akce, kterou připravilo Mediální centrum pro děti a mládež spolu s Městskou knihovnou v Chebu, byla volným pokračováním červnového dvorku (v rámci festivalu Chebské dvorky) V paměti synagogy.

Návštěva Jaroslava Achaba Haidlera ukázala, že židovství není jen náboženství, ale především způsob života, jehož základem jsou především tradice. A tak i pohřbívání má svá přísná pravidla.

„Stejně jako Tóra se čte zprava doleva, tak i ukládání nebožtíků je podle jejich důležitosti a postavení v obci zprava doleva,“ vysvětlil Jaroslav Achab Haidler. „Na horní části hřbitova jsou ty nejvzácnější a nejstarší náhrobky. Na tomto hřbitově je pár kuriozit. Například jeden z náhrobků v horní řadě je psán stylem ´zavináče´ - tedy část písma náhrobku je vzhůru nohama,“ popisoval. „Velmi často se na zdejších náhrobcích objevují takzvané ´palmy spravedlivých´, což je něco jako když dnes na hřbitovech vidíme na náhrobcích nakreslené různé růžičky či květiny spíše na ozdobu, u Židů značí rostoucí rostliny ve smyslu, že až přijde ´soudný den´, den vzkříšení, spravedlivý pokvete jako ´palma´, květina. To je jen stručný nástin, co všechno můžete na židovských hřbitovech objevit. Proto se často židovským hřbitovům říká Kamenné knihovny, protože náhrobky mrtvých často nesou poselství pro živé.“

Organizátoři byli s akcí spokojení.

„Atmosféra byla moc příjemná,“ zhodnotila Jana Kofránková, ředitelka Mediálního centra. „Hlavně mě velmi mile překvapilo, že téma – a hlavně asi také Achab – je pro lidi takovým lákadlem, že sem přijedou i z jiných měst, jako Sokolova, Karlových Varů nebo i Domažlic! Takže jsme už pomalinku začali plánovat další akci - velikonoční pesachovou párty. Tedy, opět vyložení tradic a tentokrát asi ještě více formou workshopu, a tím aktivnějšího zapojení veřejnosti. Samozřejmě chystáme i další exkurzi po židovských hřbitovech,“ podotkla.

Autor: Václava Simeonová

27.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení