Nebývale nadprůměrně teplou zimu zažívá Karlovarský kraj. Po sněhu ani památky a řadě lidí připomněly uplynulé dny spíše nástup jara. Zatímco teplou zimu vítají například řidiči, vlekaři a vyznavači zimních sportů bědují.

„Dojíždím každý den do práce a jsem ráda, že není sníh na silnicích. Jsem mnohem klidnější,“ pochvaluje si Marta Malá ze Sokolova. Krajští silničáři potvrzují, že zima je oproti uplynulým rokům mnohem mírnější. „Zatím je na silnicích větší klid, což má vliv i na to, že za údržbu jsme v těchto měsících dali méně peněz,“ uvedl hlavní dispečer krajských silničářů Josef Bulka. I tak ale nabádá šoféry k opatrnosti na komunikacích. „Včera například v okolí Božího Daru zafoukával silný vítr silnice. Stejně je tomu i na Přebuzi. Lidé to přitom nečekají, neboť v nižších oblastech není zima vůbec znát. Nebezpečím jsou také mokré silnice, které místy namrzají, ale lidé to nečekají,“ doplnil.

Meteorolog z Šindelové Rudolf Kovařík, který pomocí klimatologické stanice sleduje počasí pro plzeňský hydrometeorologický ústav, podle chování přírody vytušil, že zima bude atypická. „Ještě na začátku prosince vykvetl zlatý déšť,“ poznamenal. Kovařík sleduje vývoj počasí už čtyři desítky let. Za tu dobu zažil kraj takovou zimu jen dvakrát. „Zatímco loni klesaly teploty až k minus 22 stupňům Celsia, tuto zimu neklesla rtuť teploměru pod minus 7 stupňů. Navíc drtivou část zimních měsíců se teploty drží kolem nuly, což je nezvyklé. A v některých místech kraje dokonce bylo až devět stupňů,“ řekl.

Oči pro pláč zatím mají někteří vlekaři. Například v Kraslicích a Stříbrné ještě ani nebylo možné zimní sezonu zahájit. Jinde vyhání lyžaře z hor obleva. Třeba v horské Bublavě už byly spuštěny dva vleky a tři sjezdovky. Sníh však mizí před očima, a tak je v provozu jen hlavní sjezdovka. Sněhu je však málo. „Čekáme na sníh a hlavně mráz, abychom mohli začít zasněžovat,“ hlásí z tamního skiareálu vlekař Jiří Lhota.

Teplé počasí si naopak pochvalují houbaři. „Přeje houbám jak nejedlým, tak jedlým,“ radoval se známý chebský mykolog Jiří Pošmura. „Se členy našeho klubu Slavkovský les děláme průzkum lokalit nejen kolem Chebu, ale i v okolí Lázní Kynžvartu.“

Podle Pošmury se nyní dají najít atraktivní druhy, jako je čihovitka masová,černorosol uťatý, kalichovka, helmovka, pevník nachový, síťovka pýchavkovitá, strmělka přehrnutá, šedopórka osmahlá, třepenitka cihlová, helmovka slizká, hlíva připjatá a nádherný ohnivec šarlatový. „Z jedlých hub můžeme sbírat vynikající penízovky sametonohé, hlívy ústřičné a pařezníky pozdní. Například z pařezníku pozdního se dá připravit vynikající takzvaná falešná dršťková polévka,“ pomlaskával si houbař i kulinář Pošmura.

Podle Kovaříka vydrží současný charakter počasí ještě asi pět dní. „Očekáváme ale silnější vítr. Následně začne na horách sněžit. Ve středních polohách pak přijdou sněhové i dešťové přeháňky,“ doplnil.

J. DROZDÍK, V. KUČERA