S hezkým počasím přichází doba také pro Chebany příjemného grilování. Tato oblíbená činnost může ale způsobit velké zdravotní komplikace. „Na rozdíl od svých známých v létě negriluji, protože se bojím salmonelózy,“ řekla devětadvacetiletá Dana Nová z Chebu.

Podle hygieniků je zmíněné grilování nejčastějším zdrojem nákazy salmonelózy. „Je velice důležité dbát na provozní hygienu,“ sdělila lékařka Jarmila Hrabáková z chebské hygienické stanice. „Pokud lidé krájí například syrové maso, neměli by na témže neumytém prkénku krájet i zeleninu, kterou nebudou dále tepelně zpracovávat,“ dodala.

V současné době už není takový rozdíl v počtu případů, kdy se člověk nakazí v 'teple domova' či v rychlém občerstvení.
Provozovatel chebského stánku s langoši Luboš Rubáš potvrdil, že přes léto přijímá hygienická opatření.
„Kvůli salmonelóze v teplém počasí ruším k jídlu tatarku,“ sdělil.

„Pokud jdu o polední pauze na oběd, nedávám si nic s masem či tatarkou,“ pověděla třiačtyřicetiletá Chebanka Anna. „Ačkoliv vím, že do restauračních zařízení chodí hygienické kontroly často, bojím se, že bych se mohla salmonelózou nakazit.“
Některé obyvatele Chebska nechává toto infekční onemocnění klidnými. „Myslím, že lidé dbají na čistotu moc a nic pak nevydrží,“ řekl důchodce Jaroslav z Chebu.

Kromě špatně tepelně zpracovaného masa jsou problémem také nedovařená vejce. To je aktuální například v houbařské sezóně, která je i teď v plném proudu. Houbaři si často pochutnávají na smaženicích, dávají pozor na to, aby nenasbírali jedovaté houby, ale pak zapomenou, že nebezpečí hrozí i z nedostatečně tepelně upravených vajec.
Naopak výrazně ubylo případů nákazy ze zmrzliny. Důvodem je jiný způsob jejího zpracování. Chebané tedy nemusejí mít obavy, že se jim po její konzumaci udělá nevolno. Hygienici potvrdili, že podobný případ již dlouho neevidovali.