Horské chaty, ať už jde o rekonstrukce či novostavby, sbírají nejen plusové, ale i minusové body. Některé okolní krajinu hyzdí, jiné ji přirozeně doplňují. Jak dosáhnout kompromisu mezi potřebou ubytování a rekreace na jedné straně a zásahem do okolní přírody na straně druhé?

Chata, za jejíž podobou stojí architektky Markéta Cajthamlová, Petra Pelešková a Petra Soukalová, je příkladem citlivého pojetí, které dokázalo zachovat genius loci úchvatné horské oblasti.

Jak postavit dřevěnou chatu z CLT panelů:

| Video: Youtube

Stavba se sedlovou střechou

Projekt navazuje na tradiční vzory místní architektury. Ateliér Markéty Cajthamlové zvolil při stavbě rekreační chaty materiál i koncept, které vycházejí z místních tradic.

„Využily jsme přírodní materiály typické pro tento kraj: v první řadě různé druhy dřeva a kamene, ale i sklo, které Jizerské hory proslavilo po celém světě,“ uvádějí autorky projektu.

Podlouhlá stavení završená sedlovou střechou s širokým rozponem jsou k vidění i v jejím blízkém okolí. Novostavba na svažitém pozemku tak dostala podobu tradiční chalupy.

Další pobytová plocha slouží majitelům přímo před vstupními dveřmi. Jde o podestu vydlážděnou místním štípaným kamenem. Nekomplikovaný tvar stavby skvěle pracuje s okolní krajinou.

Objekt má přísně symetrický půdorys. Z hlavní podlouhlé hmoty vystupuje přístavek se zádveřím a skladem, směrem k zahradě a loukám je orientována částečně krytá terasa.

Chata byla i s parkovací plochou do terénu usazena tak, aby vyžadovala jen minimální úpravy velkorysého pozemku. Směrem ze svahu vyrovnává terén opěrná zeď z místního kamene pískové barvy.


Nahrává se anketa ...

Sokl domu využívá pohledového světlého betonu, stejně jako nízké opěrné zídky přecházející do obrub parkovací plochy, která je ze žulového perku a pojme až čtyři automobily.

K objektu vede od obecní komunikace soukromá příjezdová cesta. Parcelu od okolních luk neodděluje žádný plot, přechod je proto velmi pozvolný. O decentní úpravy pozemku se postarala krajinářská architektka Magdaléna Myšková Kaščáková.

Dřevo venku i uvnitř

Konstrukční systém chaty tvoří dřevostavba firmy 3AE, která staví nízkoenergetické a pasivní domy z masivních dřevěných panelů vyrobených ze stromů českých lesů.

Fasádu tvoří vertikálně kladený prkenný obklad v noblesní tmavě modré barvě. Velkorysá rohová okna mají délku deset a dvanáct metrů. S tmavou barvou na vnější obálce chaty příjemně kontrastují bílé okenní rámy. Bílé jsou i další prvky domu – parapet, okenice, dřevěné žaluzie nebo obklad pevného rohu okna.

Výjimku představuje střešní okno, jehož členění navazuje na konstrukční systém střechy. Jeho rámy jsou ve stejné barvě jako střešní krytina, která je z tmavošedých asfaltových pásů.

close V celém obytném prostoru, na stěnách, příčkách i schodišti, se objevuje především smrkové dřevo. info Zdroj: se souhlasem Ester Havlové zoom_in V celém obytném prostoru, na stěnách, příčkách i schodišti, se objevuje především smrkové dřevo

Masivní CLT panely, z nichž byla postavena konstrukce domu, zůstaly přiznané i v interiéru chaty. Dřevěná biodeska plní funkci nosnou i pohledovou.

V celém obytném prostoru, na stěnách, příčkách i schodišti, se objevuje především smrkové dřevo. V případě dřevěné venkovní terasy, na níž si mohou majitelé užívat výhledy do okolní horské krajiny, byla použita modřínová prkna. Dřevo doplňuje v přízemí podlaha z cementové stěrky.

Nezvyklá barva v interiéru

Majitelé mají k dispozici obytný prostor o rozloze sto dvaceti metrů čtverečních. Kuchyně a jídelna s krbem jsou orientovány na západ, okna ložnice, která nabízí možnost noclehu pro čtyři osoby, míří na východ.

Centrální část se saunou a koupelnou je zastřešená. Díky tomuto šikovnému řešení vzniklo podkroví, které s přízemím spojuje schodiště v obývacím pokoji a které slibuje klidné zázemí pro odpočinek.

Architektka Markéta Cajthamlová se svým týmem se postarala také o vybavení chaty. Svítidla, nábytek i doplňky jsou ryze současné. V interiérech se s fialovou barvou příliš často nepotkáte, tady ji architektky v jemném odstínu citlivě použily na kuchyňské lince.

Spolu se sedačkou v teplém odstínu žluté funguje ve společnosti smrkového dřeva skvěle. Hravou připomínkou tradiční výzdoby se stalo paroží.

Ing. arch. Markéta Cajthamlová

  • patří už tři dekády mezi nejvýraznější české architektky. Letos byla nominována mezi pětici finalistů soutěže Architekt roku. Je známá především jako autorka řady skvělých rodinných domů a vil, navrhovala ale také multifunkční domy a bytovky.
  • Pro její realizace je typický cit pro materiál, zejména dřevo, a dotažení stavby do posledního detailu. Domy jsou praktické, uživatelsky přívětivé, s dobrými proporcemi vnitřních prostor.
  • Markéta Cajthamlová vede studio Markéta Cajthamlová, Architektonická projekční kancelář, zaměřené na menší individuální zakázky s důrazem na komplexnost návrhu a zpracování všech projekčních podkladů včetně dozorů na stavbě. Součástí návrhů je řešení interiérů a zahradních úprav.
  • Její díla byla publikována v mnoha českých a zahraničních časopisech. Mezi její nejznámější práce patří nadčasové rodinné domy v Říčanech či v Černošicích, wellness domek v Chotětíně, ale také rekonstrukce barokního rodinného domu v Třeboni či polyfunkční dům v Benešově.