Kostel se nachází v těsné blízkosti Památníku Velké Moravy, ke kterému směřuje vchodem a svou čelní stranou. Půdorys má tvar rotundy a symbolizuje velkomoravský kostel. K tomuto významnému období českých dějin odkazují i dvě mohutné, k sobě mírně nakloněné věže tvořící čelní stranu budovy. Představují totiž dva slovanské věrozvěsty – sv. Cyrila a Metoděje.

The Quay House je oficiálně nejmenším domem ve Velké Británii. Jedná se budovu ze 16. století stojící na nábřeží ve městě Conwy.
Domečky pro panenky? Kdepak, tyto neuvěřitelné budovy skutečně existují

Ty pozval tehdejší kníže Rastislav, aby na Velkou Moravu přinesli křesťanskou víru. Jak se můžeme dočíst například na serveru projektu Staleté kořeny, věrozvěstové kromě víry přinesli i tehdy barbarskému slovanskému národu novou plodinu – okurky. Kdo má tuto zeleninu rád, ten za ni může jít poděkovat třeba právě do kostela Svatého Ducha. Ale zpátky k jeho architektuře.

Symbol otevřenosti a lehkosti

Venkovní opláštění hlavní lodi je vytvořeno ze skla. Tento materiál byl použit z toho důvodu, aby do stavby mohly pronikat sluneční paprsky jako symbol darů Ducha svatého a otevřenosti církve. Nosnou část hlavní lodi pak tvoří dvanáct sloupů připomínajících dvanáct apoštolů. Střecha, jak uvádí například server Úžasná Morava, svým tvarem čtvrtkruhového oblouku má připomínat zase baldachýn a vzbuzovat v pozorovateli lehkost a vznášení.

Kostel Svatého Ducha v letošním roce slaví své dvacetiny. Jeho budování začalo v roce 2002. Dne 5. října 2014 byl pak slavnostně požehnán biskupem Pavlem Posádem. Jak uvádí Jiří a Naděžda Tuzovi na svém webovém portálu Zars, pro svou dlouhou výstavbu si kostel mezi místními vysloužil přezdívku Temelín.

Dosud stavba spolkla více než 100 milionů korun s tím, že interiér není kompletní. Dovybavuje se postupně podle toho, kolik je zrovna volných peněz. Například letos v dubnu byly instalovány další čtyři okenní vitráže. Nyní by mělo být v okenních rámech osázeno 14 vitráží z celkového počtu 120.

Zikmundovu vilu obklopuje zahrada o výměře téměř 9 000 m2.
Zikmundova vila jako vila Tugendhat. Nevstoupí do ní každý, kdo přijde

„Každá přijde zhruba na 100 tisíc korun, což bude celkem u všech činit 12 milionů korun. Scházejí se na to finanční prostředky z darů lidí, kteří své peníze přímo pro pořízení vitráží určí,“ řekl Deníku před časem staroměstský starosta Kamil Psotka. Na vitrážích jsou zobrazeny výjevy z Nového zákona, vztahující se k Duchu Svatému, jemuž je kostel zasvěcený. Autorem myšlenky těchto zobrazení je akademický malíř Jan Jemelka z Olomouce.

V hledáčku fotografů

Působivá stavba je nijak překvapivě častým cílem fotografů. Zaujala například i Aleše Kovarse ze Starého Města. „Jedná se o jednu z nejvýraznějších staveb ve Starém Městě. Náměstí Velké Moravy je krásné nejen ve dne, ale i v noci. Pro nás fotografy se při večerním osvětlení jedná o vděčný objekt k zachycení působivé atmosféry večerního Starého Města,“ prozradil Aleš Kovars, jehož snímky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.