V ČLÁNKU NAJDETE
V případě bytové jednotky v paneláku na jednom pražském sídlišti šlo o její kompletní rekonstrukci. Jelikož v případě jedenácti metrů čtverečních na osobu opravdu není místa nazbyt, bylo nutné brát na zřetel maximální využití doslova každého centimetru.
Umakartové jádro pryč
Zásadní rekonstrukce původního panelákového bytu se obvykle neobejde bez bourání umakartového jádra. A v tomto pražském případě to nebylo jinak. Nové je vyzděné z tenkých příček a pár získaných centimetrů navíc se opravdu hodilo.
„Do koupelny se tak nově vešla malá vana i pračka se sušičkou, která je náročná na hloubku. Skříňka pod umyvadlem skrývá koš na prádlo a plnohodnotný vysavač,“ popsal autor návrhu Ondřej Kubát z Design Factory, který svůj úspěšný počin přihlásil i do prestižní české soutěže Interiér roku.
Samostatný pokoj pro děti
I v malém bytě musí mít děti pohodlí, a tak mají samostatný pokoj.
„Postele mají atypickou velikost 80 x 190 centimetrů a jsou umístěné tak, aby každé z dětí mělo svůj polokrytý prostor. Spodní postel je možno rozložit na „letiště“ jako spaní pro návštěvy. Stoleček i lavice jsou takzvaně rostoucí,“ přiblížil Ondřej Kubát.
A jsou zde i další vychytávky, kdy například lavici je po jednoduchém zvednutí možno použít i jako dvoumístné sezení pro návštěvy k jídelnímu stolu.
Kuchyně, pracovna, obývák i ložnice v jednom
S prostorem se kouzlilo i v druhé místnosti, která slouží jako kuchyně, obývák, pracovna i ložnice v jednom. Je zde pódium, ve kterém je uložena postel rodičů.
„Čelo postele tvoří pět samostatných desek, svisle naskládaných za sebe, které je možno jednoduchým pohybem přeskládat a postelovou matraci tak zaklopit. Rázem tak vznikne čistá obýváková plocha,“ vysvětlil autor projektu Ondřej Kubát.
Nahrává se anketa ...
Na pódiu je sedačka se stolkem pro nízké japonské sezení. V pódiu jsou také prostorné úložné šuplíky, do nichž se vejdou lůžkoviny, nízký stolek, kancelářská tiskárna a mnoho dalšího.
„Na pódium navazuje domácí kancelář – stolek pro práci na PC se skříňkou,“ doplnil.
Na míru vše až na židle
I přes celkový malý prostor bytu má kuchyně plnohodnotnou velikost a díky hlubokým skříňkám pod stropem nabízí mnoho úložného místa. Kuchyňské sokly jsou výsuvné a skrývají šuplíky. Pracovní deska je z kompaktu se dřezem se spodní montáží a se zapuštěnou varnou deskou v ploše.
„Veškerý mobiliář, kromě židlí, je vyroben na míru,“ uvedl Ondřej Kubát
Chytrost patří i do předsíně
Do bytu se vstupuje novými bezpečnostními dveřmi, které jsou zvenčí v dekoru a barvě jako ostatní dveře v chodbě. „Takže nic nedává tušit, co se skrývá uvnitř,“ objasnil autor projektu.
V předsíni je velká úložná skříň s botníkem a nikou na sezení, jejíž záda s háčky na bundy jsou otevíratelná a skýtají další úložný prostor.
Dveře v bytě jsou bezfalcové ve skrytých zárubních, podlaha třívrstvý přírodní dub, v koupelně a na WC najdeme designové stěrky na stěnách i podlaze. Nábytek je kombinací přírodní dýhy a masivu s laminem a fólií.
Proč může rodině stačit malý byt
Zejména v Praze jsou nemovitosti velmi drahé. Rodina tak došla k závěru, že se nepotřebuje upisovat k příliš vysoké hypotéce za zbytečně velký byt.
„Ušetřené peníze použijeme raději na kvalitní zařízení interiéru a jiné volnočasové aktivity,“ rozhodli se.
A činí tak. Proto se domů vesměs vrací až k večeru, kdy svůj čas tráví společně. A děje se tak jen v pracovní dny, jelikož víkendy tráví rodina mimo Prahu - aktivně sportem, pobytem v přírodě nebo návštěvami u příbuzných.