Rekonstrukce stávající památkově chráněné budovy školky Montessori V jablonci nad Nisou a výstavba moderní přístavby začala v roce 2020. Rozpočet činil 50 milionů korun, a to s dotací více než 28 milionů z Evropského fondu pro regionální rozvoj. V případě původní stavby jde o historický objekt, na který navázala dvoupodlažní železobetonová stavba. A ta je opravdu „z jiného těsta“.
„Svou formou a materiálem s původní větší stavbou kontrastuje. Je to jednoduchý hranol s několika výstupky, který je celý obalen do nerezové sítě,“ přiblížili projekt partneři studia Mjölk architekti Jan Mach a Jan Vondrák. Díky přístavbě mohla ve školce přibýt jedna celá třída.
Uvnitř je stavba rozdělena na přízemí a tři mezipatra. Ve střeše je velký světlík. Skvěle vymyšlené je to, že na mezipatrech se nacházejí prostory pro pobyt dětí. Zároveň každé mezipatro má jinou atmosféru a tvar. V každém se tak děti mohou cítit jinak.
Přístavba je v přízemí a druhém mezipatře napojena „krčkem“ na historickou budovu školky. „Z přízemí je přímý výstup na betonovou chráněnou hrací terasu nad parkovištěm. Z druhého mezipatra vede venkovní tobogán zpět do přízemi, kterým si děti mohou urychlit cestu dolů. Z třetího mezipatra je výstup dveřmi na fasádu, kde jsou venkovní schody vedoucí na střešní terasu. Ta je opatřena bezpečnostní sítí a může se tak stát velkou letní hernou pro děti,“ popsali architekti Jan Mach a Jan Vondrák.
„V Jablonci jsme navrhli přístavbu školky odvážně. Zároveň tak, abychom mohli vždy hrdě říct, že hlavní kritériem návrhu byla zábava pro děti,“ těší autory.
Speciální požadavky pro školky
Zároveň tvůrci projektu uvedli, že obecně je navržení mateřské školy poměrně komplikovaný proces kvůli splnění řady norem.
„Chcete vytvářet místo s jasným účelem – dělat radost dětem při zkoumání světa a místo toho počítáte složitou matematickou rovnici. Počítáte kubické metry vyměněného vzduchu za určitý čas. Prokazujete, že všude bude stálé normové osvětlení každého čtverečního metru. Stavba nesmí být ze dřeva. Jako proč? A nesmí mít víc než dvě patra. Proč? Nevíme,“ svěřili se architekti.
Podle ředitelky Vlasty Hillebrandové jsou ve třídách děti věkově smíšené od necelých 3 do 7 let. Celková kapacita činí 76 dětí, o které se stará šest učitelek, dvě kuchařky, jedna školnice a vedoucí stravování.