Vláda Petra Fialy má za sebou první měsíc u kormidla. Ne že by to bylo něco, co by se dalo závidět. Žádných sto dnů hájení pochopitelně dostat nemohla, protože objektivní situace, v níž se země nachází, to neumožňuje. Navíc má v zádech Andreje Babiše a jeho stínové ministry, kteří do ní šijí ze všech sil. Kromě toho se dějí věci i uvnitř pětikoaliční kuchyně. Z hlediska vztahu občanů k nové politické reprezentaci je poslední položka nejdůležitější.

Jsou období, kdy odpovědný státník může lidem slíbit jen churchillovské slzy, krev a pot. V Česku to není tak dramatické, ale rozkvetlou zahradou plnou voňavých růží se zrovna neprocházíme. Však také premiér Fiala v novoročním projevu na rovinu řekl, že „tento rok bude pravděpodobně jedním z nejsložitějších a nejtěžších od vzniku samostatné České republiky“.

Kateřina Perknerová
Ani nit suchou

Covid si připravil zrádnou mutaci omikron, která sice nekosí smrtelně, ale ochromuje život celé společnosti. Mnohé školy už hlásí, že budou muset přejít na distanční výuku, neboť sborovny jsou děravé jako řešeto. Bohužel nová varianta čínského viru je značně imunní vůči očkování, takže v karanténě se ocitají i lidé po dvou dávkách vakcíny. Sice nemají těžký průběh, ba dokonce ani příznaky, leč s pozitivním antigenem musejí zůstávat doma. Ochota nechat se očkovat klesá, protože mizí hlavní motiv.

Vláda přesto zrušila Vojtěchovu vyhlášku o povinné vakcinaci pro určité profese a věkovou skupinu. Možná měl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek naplno říct, že nyní přišel čas nechat koronavirový vývoj na každém člověku.

Proti úmrtí a vážnému onemocnění je zde účinný nástroj v podobě vakcín, takže špitály již nebudou zahlceny. Ostatní ať se zařídí, jak umějí. Bez jakékoli státní podpory. Tuto cestu zvolili ve Velké Británii. Lavírování mezi liberálním přístupem a ne zcela účinnými opatřeními nečiní vládu důvěryhodnou.

Martin Komárek.
Právo Evy Michalákové

Uvidíme, jaký dopad bude mít opatření na poli energetické drahoty. Když cílená pomoc ministra sociálních věcí Mariana Jurečky zabere, bude to výhra. Ztratí-li se však žadatelé ve změti kolonek a frontách na úřadech práce, je na malér zaděláno.

Mimochodem, jeho stínový protějšek z ANO Aleš Juchelka trefně poznamenal, že čerství absolventi, kteří začínají kariéru za přepážkou těchto důležitých úřadů, patří mezi státní zaměstnance, jimž vláda zmrazila platy. S hrubým příjmem 23 tisíc korun tak mohou být mezi prvními, kdo bude kvůli drahé elektřině a plynu o podporu žádat. I v tomto směru byla na místě větší otevřenost a prosba o pochopení nutných úsporných kroků.

Vůbec největší trable způsobili Petru Fialovi jeho koaliční partneři ze STAN. Hvězda Víta Rakušana potemněla přímo úměrně tomu, jak se kroutil ve věci podezřelých sponzorských darů a americké stáže Jana Farského. Nakonec to nemohlo dopadnout jinak než vrácením povolebních prezentůa rezignací Farského na poslanecký mandát.

Rakušanova slova, že situaci podcenili, vnímali ji chybně a neodhadli, jakým způsobem ovlivní politickou realitu, jsou až neuvěřitelná. Opravdu si myslel, že voliči budou tleskat osmiměsíční absenci šéfa poslaneckého klubu STAN,o níž věděl už v květnu? A že je pochválí za peníze s kyperskou koncovkou či policejní stopou? Podobné přešlapy mohou stát pětikoalici nejen politické body, ale to nejcennější – důvěru občanů.

Luboš Palata
Evropská velkorysost a česká malost premiéra Fialy

Ve složitých podmínkách je to přitom jediná věc, o niž se může opřít a stavět na ní ambiciózní program. Ve Strakově akademii se totiž neocitla jen proto, že tepala Andreje Babiše, ale hlavně kvůli slibu jiného chování. Bez vytáček, lobbistů v zádech, malých domů, podrazů a obelhávání lidí. Když na tento závazek rezignuje, bude to její konec.