Nevyspělý, šikanovaný, ublížený muž přišel do školy nebo do obchodu a postřílel tam desítky lidí. Už několik let se vyspělý svět pozastavuje nad podobnými, stále stejně znějícími zprávami ze Spojených států amerických. A dává si jednu jedinou otázku: Jak takovému běsnění zabránit?

Desítky let za mořem bojují o právo nosit zbraň, případně jeho omezení, dvě největší strany: demokraté a republikáni. A jejich příznivci. Po letošní sérii útoků v čele s masakrem v neworském Buffalu a texaském Uvalde debata znovu zesílila.

Tomáš Herman, šéfeditor Deníku a Denik.cz
Poslíček nad hostinským

Tento týden američtí senátoři (mezi nimi i patnáct republikánů) schválili kompromisní zákon o zpřísnění přístupu ke zbraním zejména pro mladé a psychicky nemocné lidi. V podstatě pro něj hlasovali téměř všichni senátoři, s výjimkou těch republikánů, které čekají v blízké době primárky. Ještě musí projít Sněmovnou reprezentantů a prezident Biden ho podepíše. Americké reálie (byť tam debata o svobodném přístupu ke střelným zbraním tvoří jedno z nejdůležitějších témat veřejné diskuse a mnohá média mají téma nošení zbraní v hlavním menu svých zpravodajských webů) nechme stranou.

Důležitá je podstata diskuse, která je přenositelná i do Evropy a České republiky.

Mají pravdu zastánci nošení zbraní s argumentem, že právě díky nim mají lidé právo se bránit jiným lidem nebo i zvířatům (obyvatelé Skalnatých hor o tom ví své) a země je bezpečnější se zbraněmi?

Nebo naopak zastánci přísného omezení nošení zbraní s teorií o spirále násilí? Ta říká, že když útočník ví, že obránce bytu má pušku, vezme si při krádeži ještě silnější pušku, a tak dál a tak dál. A proto je zbraní ve společnosti moc. A lehce se dostanou i k těm, ke kterým by se dostat neměly.

Tomáš Herman, šéfeditor Deníku a Denik.cz
Olympiády je možné změnit. Ale rušit by se neměly

Odpověď není jednoznačná. Ano, procento vražd v Americe spáchaných střelnými zbraněmi je několikrát vyšší než jinde. Na druhou stranu celkový počet vražd na 100 tisíc obyvatel není pro USA zdaleka tak špatnou statistikou.

Navíc: nikde se neeviduje, kolika vraždám a zbytečným úmrtím například při styku s medvědem naopak držení zbraní zabránilo.

A pak je tu ještě jedna otázka: Opravdu za vše mohou zbraně? Není problém spíš jinde? Například ve školství nebo výchově?

Téměř jistě víme jen jedno: Kdyby měl menší počet lidí ke zbraním přístup, podobných masakrů by ubylo. Ale to zdaleka neznamená, že by byl celkový počet obětí vražd v zemi hvězd a pruhů nižší.