Novodobá Škoda Octavia se zanedlouho dožije milníku třiceti let své existence. Od roku 1996, kdy se představila první generace, se až do nynějšího příchodu modernizovaného provedení čtvrté verze, prodalo více než 7 milionů exemplářů. A třeba verze kombi je v současnosti nejžádanějším kombíkem v Evropě. V porovnání s variantou liftback má stále větší tržní podíl.

Největší změnu prodělaly světlomety

Nejvíce Octavií Combi se prodává v Německu. Dokonce zhruba trojnásobek než na našem trhu, který je pro tento model druhým nejdůležitějším. V případě liftbacku vede prodej v ČR, jen těsně zaostává Polsko.

Když něco funguje, tak obvykle není radno to příliš měnit. Designéři a konstruktéři tak Octavii upravovali v rámci modernizace umírněně. Nedá se říci, že neviditelně. Třeba si lze povšimnout nových nárazníků i upravené masky chladiče. Největší změnou jsou ale přední světlomety, z nichž právě do prostoru grilu vybíhá paprsek světel pro denní svícení.

Na to, jak nová Škoda Octavie vypadá zvenčí i zevnitř, se můžete podívat do komentované fotogalerie:

První svezení Škoda Octavia facelift 2024

Tohoto prvku si rozhodně každý všimne a bude určitě předmětem diskusí. Možná také to, zda funkce světel pro horší počasí, která je součástí hlavních světlometů, dokáže v husté mlze skutečně plnohodnotně nahradit klasické mlhovky. Ty už totiž ze spodní části nárazníků navždy zmizely. Já jsem si to během mezinárodní novinářské prezentace, která se tentokrát odehrávala v tuzemském prostředí na jižní Moravě, vyzkoušet nemohl. Mlha se na silnice nedostavila. Stejně také jako vylepšená příplatková matrix světla s 36 segmenty.

Interiér není v zásadě změněný. Zmizel sice klasický lesklý chrom (prý není v módě kvůli své neekologičnosti), přibyly recyklované materiály, ale koncept zůstal stejný. Tedy i ovládání teploty pomocí dotykové lišty pod hlavním displejem. Ten může mít nově úhlopříčku až třináct palců.


Nahrává se anketa ...

Na místo si v nové Octavii stěžovat nemůžete

Prostor pro cestující ve voze je samozřejmě nadále skvělý. Právě tato skutečnost nejvíce přesvědčí potenciální zájemce. Octavia totiž zejména v podélném směru rozhodně nepatří do kategorie vozů nižší střední třídy, ale právem do plnohodnotné střední třídy. Což samozřejmě platí i o zavazadlovém prostoru, kde dokonce tyto vozy ještě překonává.

Do výbavy museli škodováci v souladu s legislativou přidat další bezpečností asistenty. Ale v tomto případě alespoň tak moc neobtěžují soustředěného řidiče, jako u některých jiných konkurentů. Třeba asistent pro zjišťování únavy řidiče nepotřebuje ke své činnosti kameru v interiéru.

Postači mu data z posilovače řízení a dalších elektronických čidel. Řidiče tak nevyzývá k zastávce zbytečně brzy, ale až tehdy, kdy se jeho styl ovládání auta vinou únavy skutečně změní. Cinkání otravného asistenta pro upozorňování na rychlostní limit lze vypnout několika hmaty prstů pravé ruky přímo na volantu.

Nová Škoda Octavia Combi a RS Combi:

Nejlevnější Octavii teď pohání čtyřválec

Osobně jsem rád, že z nabídky motorizací vypadl přece jen trošku nedůstojný litrový tříválec. Výkon byl na hraně navíc zvukový projev málokomu lahodil. Nejlevnější Octavii tedy teď pohání čtyřválec 1,5 TSI. Byť jde o verzi, která je oproti dosud používané stopadesátikoňové verzi (zůstává ale v nabídce nadále) naladěna na menší příděl síly - 130 koňských sil.

Pro soukromé zákazníky, kteří nepotřebují do interiéru nakládat pytle s cementem nebo tahat přívěsy, to může být i podle mé krátké zkušenosti za volantem této varianty dobrá volba. Výkon postačuje pro dostatečně svižné předjetí a také v dlouhém stoupání není třeba podřazovat ze šestého rychlostního stupně na nižší.

Spotřeba se při zkušební jízdě v dvoučlenném obsazení a ve středně členitém terénu  s absencí dálnic a velkých měst, držela na průměrné úrovni 6,1 litru. Ovládání manuální převodovky bylo snadné. Řidiče neobtěžuje zadrháváním nebo gumovým chodem. Hlavice je pěkně po ruce v ideální vzdálenosti od volantu.

close A celá historie modelu Octavia info Zdroj: Se svolením Škoda Octavia zoom_in Celá historie modelu Octavia.

Pak jsem hned zkoušel další patnáctistovku. Tentokrát tu silnější verzi, navíc s mildhybridem a automatickou převodovku. Trasa tentokrát vedla rovinatějším terénem, ale i tak jsem byl překvapený, že díky možnosti vypínání motoru a následnému plachtění, případně odpojování dvou válců ze čtyř válců, ukázal palubní počítač průměrný úbytek paliva jen 5,5 litru na sto kilometrů.

Podvozek naladěný spíše do komfortu

Vyzkoušel jsem také diesel. Dvoulitrový agregát je nadprůměrně odhlučněný. Ani studený nepůsobí v interiéru rušivě. Zlepšil se také komfortní projev sedmistupňové dvouspojkové automatické převodovky DSG. I při pomalém popojíždění v koloně před semaforem už necuká.

Podvozek je u běžných motorizací naladěný spíše do komfortu. To se například teď, kdy po zimě silničáři stále ještě nestačili mnohé díry v silnicích zacelit, docela hodí. Svižnou jízdu nové Octavie umožňují a v zatáčkách se pak rozhodně nenaklánějí nad únosnou míru. Jen rychlejší změny směru vůz i vinou masivní zádi úplně v lásce nemá..

A spotřeba s dieselem? Ta je úplně fantastická. Pokud jedete pohodově a na běžných silnicích, pak není problém dosáhnout spotřeby pod čtyři litry.

Škoda Octavia 2024 v detailu:

| Video: Youtube

Octavia se zamkne se sama

Zajímavou novou funkcí je automatické zamykání, pokud se řidič s klíčkem vzdálí od vozu na půldruhého metru. Když vystupujete a máte plné ruce věcí, tak to potěší. Na druhou stranu, třeba v bezkontaktní myčce, pokud s hadicí auto obcházíte, může neustálé zamykání a odemykání trošku vadit.

Verze s automatickou převodovkou teď umí parkovat už úplně samy a dokonce je možné nechat zaparkovat vůz, pokud jste venku. Nesmíte se ale vzdálit na více než čtyři metry, mít staženou příslušnou aplikaci, zapnutou funkci Bluetooth a současně mít dostatečně silnou důvěru k vymoženostem moderní elektroniky.

Škoda nyní omladila také verzi RS. Tu jsem teď zatím nezkoušel, k dispozici bude toto auto s nyní již skutečně zajímavým výkonem 265 koňských sil novinářům při jiné akci. Dieselové RS už nebude. Bohužel už také pravděpodobně nikdy nebudu moci otestovat dříve nabízenou líbivou verzi Octavia Scout a trošku překvapivé je také (minimálně prozatím) stažení z nabídky verze  plug-in hybrid.