Změny, které nyní u mětsksého crossoveru Toyota Yaris Cross nastávají, se týkají techniky a komfortu. A také samozřejmě bezpečnostních asistenčních prvků, což je pravděpodobně již nezastavitelný trend.

Až skončí výprodej skladových kusů, nebude už možné Yaris Cross pořídit s jiným než hybridním pohonným systémem. Časy, kdy auto také poháněl pouze tříválcový zážehový motor, už jsou minulostí.

Vůz, který jsme testovali na středomořském ostrově, si můžete prohlédnout v komentované fotogalerii.

Nyní si budete moci tento model koupit buď ve verzi Hybrid 115 nebo Hybrid 130. V obou případech je základem ústrojí zmíněná zážehová patnáctistovka, kterou doplňuje elektromotor. Hlavním rozdílem obou nabízených hybridů je ale o dost vyšší točivý moment v silnější verzi. Ten dosahuje 186 Nm, zatímco v té slabší má hodnotu o 44 Newtonmetrů nižší.

Nový Yaris Cross hybrid 130 si na videu můžete prohlédnout zde:

| Video: Youtube

To pak při jízdě, jak jsem si mohl ověřit během prvních dvou stovek ujetých kilometrů v rámci mezinárodní novinářské prezentace na španělském ostrově Mallorca, znamená pro řidiče menší potřebu důrazného šlapání na plynový pedál při potřebě akcelerace. A tedy logicky i nižší spotřebu a lepší akustický komfort na palubě. Právě hlučnost agregátu byl jeden aspektů, kteří novináři i běžní zákazníci u předešlé verze Yarisu Cross nejvíce kritizovali.

Nyní se ji konstruktéři snažili množstvím opatření snížit. Začali montáží silnějších skel v oknech, pokračovali přidáním tlumkče na levou stranu motoru, do hadice sání zabudovali rezonátor a konečně také přidali více izolační hmoty do palubní desky a mezi motorový prostor a čelní sklo vložili dodatečnou vrstvu izolační plsti.

Spotřeba stále silnou stránkou

Nový Yaris Cross Hybrid 130 je teď i trošku živější než dříve. Hodnoty zrychlení z nuly na sto se dostala už na solidních 10,7 sekundy a ještě zásadnější je pokles času potřebného na pružného zrychlení z 80 na 120 kilometrů v hodině. Tato doba se zkrátila v porovnání s verzí 115 o 0,4 sekundy a činí 8,9 sekundy.

close V interiéru může být větší displej info Zdroj: Se svolením Toyota zoom_in V interiéru může být větší displej.

Toto všechno není vykoupeno nárůstem spotřeby. V závislosti na výbavových verzích a namontovaných kolech autu stačí na ujetí stovky kilometrů 4,5 – 5,2 litru.

V reálném světě a s málo zajetým autem (na tachometru měl na začátku testovací jízdu jen něco přes 500 kilometrů) jsem dosáhl na poměrně členité trase zahrnující kromě průjezdu největším městem Palma také dálniční úseky s povolenou rychlostí 120 kilometrů v hodině a klikaté silnice ve středně členitém terénu, výsledné kombinované spotřeby 5,1 litru. Podíl elektrické jízdy byl podle palubního počítače 41 procent.

Aby řidič nemusel na co největší dobíjení baterie hybridního systému myslet, dostal řadu elektronických pomocníků. Třeba na trase se zadaným cílem v navigaci mu symboly na displeji napovídají, kdy je vhodné sundat nohu z plynu, jelikož se třeba blíží klesání. Také auto předem ví, že se brzy pojede v koloně a tedy baterii nabije tak, aby se v ní vozidlo mohlo posouvat v co největší míře na elektrický pohon.

Styl ovládání komfortních funkcí se v Yarisu Cross ani po této modernizaci neměli. Tudíž klimatizace se nadále ovládá klasickým způsobem s fyzickými ovladači, tlačítka třeba pro nastavování tempomatu zůstala i na volantu.

I "Drsný" zobrazovací styl

I když je Yaris Cross stále spíše menší auto, prostor v kabině pro čtveřici cestujících, je vcelku dostatečný. Jen ti zadní se dovnitř hůře dostávají vinou malého nástupního otvoru. Zavazadlový prostor postačuje spíše pro mětské využití než dlouhé cesty s množstvím zavazadel a třeba sportovní výbavy.

Nově je v nejvyšších výbavách možnost získat bez dalšího příplatku head-up displej nebo centrální displej s úhlopříčkou 10,5 palce. Standardně montovaná obrazovka má 9 palců.

Multimediální displej je možné kromě dotyků ovládat také hlasem. Stačí vyslovit formulku Hey Toyota a poté třeba „je mi zima“. Následně vůz samočinně přitopí. Digitální přístrojový štít si lze nastavit ve čtyřech zobrazovacích stylech. Mezi nimi je i jeden s názvem Drsný…

Auto také lze odemykat a zamykat mobilem. Majitel může elektronický klíč nasdílet v aplikaci My Toyota až pěti uživatelům.

Asistenti už umí skoro všechno

A ještě dodám krátký výčet nových bezpečnostních asistenčních systémů, Například auto teď varuje kromě srážky s vozidlem, chodcem a cyklistou také před havárií s motocyklem a vozidlem přijíždějícím v protisměru.

close Verze GR má také snížený podvozek info Zdroj: Se svolením Toyota zoom_in Verze GR má také snížený podvozek.

Nový je rovněž systém pro zmírňování následků kolize na křižovatkách s křižujícími vozidly, funkce pro zpomalování v zatáčkách, dále povinné upozorňování na překročení rychlosti, systém nouzového zastavení při kolapsu řidiče nebo asistent pro vyhýbání se překážkám.

Jak slabší, tak i silnější verze je k mání jak s pohonem pouze předních nebo všech čtyř kol. Zaváděcí verzí je plně vybavená Premiere Edition, agresivní sportovní vzezření má Yaris Cross GR Sport. Kromě sportovních sedaček, červeného prošívání a speciálních kol dostal také upravený podvozek. Ten se nachází o centimetr blíže k zemi v porovnání s klasickou verzí.

Jízdní vlastnosti, jak jsem si ověřil, se oproti standardnímu provedení moc neliší. I verze s běžným podvozkem totiž zvládá i poměrně rychlé průjezdy ostrými zatáčkami, navíc je její předností dobré tlumení přejetých nerovností.

Kolik za novou Toyotu Yaris Cross zaplatíte

Auto již má také české ceny. Nabízet se bude ve čtyřech odstupňovaných výbavách, přičemž tou nejlevnější je Active. Díky akční padesátitisícové slevě (ta se ale vztahuje také ke všem ostatním výbavám) lze modernizovaný Yaris Cross s méně výkonným hybridem pořídit od 569 000 Kč. Výbava zahrnuje třeba také automatickou klimatizaci, parkovací kameru, adaptivní tempomat nebo kožený volant. Zákazník se ale musí spokojit s plechovými koly. Hliníková má až verze Comfort, která je dražší o 25 000 Kč. V této výbavě je pak třeba už i ambientní osvětlení.

Zřejmě hodně žádaná bude varianta Style v ceně od 644 000 Kč. Pro ni už lze získat také silnější pohonnou jednotku. Výbava zahrnuje třeba vyhřívané sedačky, bezklíčkové odemykání, navigaci na větším displeji a řadu dalších prvků.

Nejvyšší výbava Executive se dále dělí ještě na zmiňované Premiere Edition nebo GR Sport.