Veřejnoprávní média poskytují vyvážené, objektivní a nezávislé zpravodajství

ANO: Televizní i rozhlasový kodex a manuály nastavují vysoký standard zpravodajských a publicistických pořadů. Hlídají, aby vláda a opozice dostaly stejný prostor. Zprávy se snaží postavit na důležitých a nebulvárních informacích, podaných srozumitelným způsobem. Kvalitní a zkušení moderátoři se snaží klást otázky nezaujatě a na základě hlubokých znalostí.
NE: ČT bývá terčem nevybíravých politických útoků i nátlaku, proti nimž se ježí. Některé výhrady, které sdílí i odborná veřejnost, jsou však na místě. Moderátoři kladou otázky tak, aby zvýhodnili stranu, která je jim sympatická. Nezvou představitele proudů ve společnosti, které považují za „nesprávné“. Někdy manipulují se skutečností (168 hodin). CNN Prima News ukazuje, že i soukromé stanice mohou dělat dobré zpravodajství.

Nahrává se anketa ...

Veřejnoprávní média zaručují inteligentní zábavu na úrovni

ANO: Koncesionářské poplatky dávají rozhlasu a televizi možnost vymýšlet nové formáty, zaměstnat kvalitní umělce. Soukromé stanice jsou závislé na inzerci, tedy sledovanosti, musí vysílat to, co se líbí „všem“, což nemusí být zrovna vkusné (Výměna manželek, různé varianty Velkého bratra, nekonečné seriály). ČT si může dovolit výpravná vynikající díla jako Božena či Kafka. Navíc pomáhá financovat český film.
NE: Česká televize soutěží se soukromými v pásové výrobě tuctových kriminálek. Český rozhlas zas pouští na radiožurnálu plytké písně středního proudu. Televize dokola opakuje normalizační filmy. Soukromé televize umějí udělat špičková díla (Metoda Markovič: Hojer či Iveta) a přinášejí i inteligentní zábavu (Superlov).

Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...

Veřejnoprávní média poskytují divákovi kvalitní dokumenty a vzdělávací pořady

ANO: Rozhlas i televize uvádějí řadu vzdělávacích relací. Mají své kanály pro děti a mládež. Seznamují lidi s moderní i starší historií. Dvojka v televizi a ČRo Plus jsou založeny na vzdělávání a dokumentech. I tady umožňují koncesionářské poplatky to, co si soukromé televize nemohou dovolit.
NE: Nejenže kanál Prima Zoom může úspěšně soutěžit v dokumentárních pořadech s ČT2. Hlavním zdrojem, kde můžeme proletět celým světem a najít vzdělání na míru, je internet. Nabízí moře takových zdrojů zcela bezplatně, jinde za mírný peníz, většinou menší, než jsou koncesionářské poplatky. Kdo chce jít za poznáním, už nepotřebuje žádnou televizi.

Nahrává se anketa ...

Ve veřejnoprávních médiích není tolik reklamy

ANO: Reklama je zakázána na jedničce. Na dvojce je povolena, ale zdroje z ní jdou na financování české kinematografie. Hlavně však nejsou nesnesitelně dlouhými inzertními bloky přerušovány filmy. Něco podobného, byť v menší míře, platí i pro rozhlas. Divák může sledovat pořady takřka nerušeně.
NE: Televize a rozhlas si přivydělávají takzvanými sponzorskými vzkazy, které jsou prakticky totéž, co reklama. ČT používá hojně i takzvaný product placement. Divák či posluchač soukromých stanic je na příval reklamy zvyklý. Může ji vypnout, ztišit nebo se věnovat něčemu jinému. Návaznost zaručeně nezapomene.

Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.