Ještě neroztál poslední sníh a zloděj vzali v Chebu útokem novou květinovou výzdobu. Zapomněli ale, že centrum města je pod nepřetržitým dohledem bezpečnostního kamerového systému. Ten zaznamenal i krádež peněženky.

„Došlo k ní v noci na velikonoční neděli asi dvě hodiny po půlnoci. Obětí se stal sedmdesátiletý německý turista,“ uvedl ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík.

Německý senior, který byl patrně pod vlivem alkoholu, se od jednoho z místních mladíků pokusil koupit čepici. Ve svém rozjařeném stavu si nevšiml dalšího muže, který mu přes rameno potajmu kontroloval obsah peněženky. Čepici nedostal a tak se vydal dál. Za rohem ho ale čekalo nepříjemné překvapení. Povedená dvojice ho srazila k zemi, prošacovala a okradla.
Mladíci ale netušili, že už je několik minut sleduje jedna z bezpečnostních kamer. „Naše hlídka šla prostě najisto. Oba mladé muže ve věku 28 a 29 let na místě zajistila a předala policii,“ dodal Šmolík.

Stejně jako v loňském roce i letos se zaměřili zloději na čerstvou květinovou výzdobu. Za tu město zaplatilo několik desítek tisíc korun.
„Současná květinová výsadba na pěší zóně a na náměstí přišla město na 45 tisíc korun,“ informovala mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.
„Prvního pachatele, který se pokusil odnést květinovou výzdobu, jsme dopadli v sobotu v noci,“ poznamenal velitel strážníků Jiří Šmolík. Muž přišel k jednomu z květináčů u Špalíčku a do igelitové tašky si naskládal několik sazenic macešek. Strážníci ho po upozornění obsluhy kamerového systému dopadli přímo při činu.
„Květiny musel zasadit zpět a zaplatil tisíc korun pokuty. Hlídce tvrdil, že chce květiny na hřbitov,“ dodal Šmolík.

Jedná se další případy, kdy se bezpečnostní kamerový systém ve městě osvědčil. Radnice dokonce uvažuje i o jeho rozšíření o další tři kamery, které by měly dohlížet na dění v ulicích Obětí nacismu, S. Sládka a v Poohří.
„Technika nestačí. Strážníci a policisté musí chodit po městě pěšky. Každý lump z nich musí mít respekt. Nic jiného nepomůže,“ řekl Jan Tomášek z Chebu. Podle strážníků jim ale kamery umožňují zasahovat v centru jen když je potřeba. Mají pak více času na kontrolu periferií.