Ani jeden případ vraždy nemuseli řešit v prvním čvrtletí letošního roku policisté v Karlovarském kraji. Výjimkou je okres Cheb. Tam se muži zákona potýkají se dvěma pokusy o ni. Potvrdili to mluvčí jednotlivých okresních ředitelství.

Například na Sokolovsku tak pokračuje trend z loňského roku. „Vloni jsme za celý rok nezaznamenali jedinou vraždu, pouze jeden pokus,“ potvrdila Andrea Kávová, mluvčí sokolovských policistů. Přes tento fakt se policisté v regionu hnědouhelných dolů vloni nenudili. „Bylo spácháno 325 násilných trestných činů. Podařilo se nám objasnit takřka 86 procent z nich,“ uvedla Kávová.

O úspěšnosti policistů na Sokolovsku svědčí i další čísla ze statistiky za rok 2007. Z dvaatřiceti mravnostních deliktů jich objasnili 28, objasněnost případů vydírání je ještě vyšší – z 42 dvou případů jich kriminalisté vyřešili 41. „V průběhu roku 2007 vyšetřovali policisté celkem 3155 trestných činů, 70 procent z nich se podařilo objasnit. Sokolovští policisté tak obhájili už osmileté prvenství v celé republice a staví se tak na přední příčku v boji s kriminalitou,“ dodala Andrea Kávová.

Bojovníci se zločinem na Karlovarsku mají z minulých let dva resty. Dosud se totiž nepodařilo objasnit smrt novorozeněte, které v roce 2004 našli v igelitové tašce pracovníci firmy na recyklaci odpadů. Pachatel rovněž chybí v případě nálezu kosterního pozústatku v obci Střípková. „Podle dosavadních zjištění je to ovšem vražda, která se stala dříve než v loňském roce,“ konstatovala Zdeňka Papežová, mluvčí karlovarského okresního ředitelství policie. Zbylé čtyři případy vražd z loňského roku se kriminalistům objasnit podařilo. V jednom z nich – vraždě německého turisty – spolupracovali s kolegy ze Sokolovska, kde bylo rozřezané tělo oběti nalezeno. Pachatele tohoto brutálního skutku však kriminalisté zadrželi v Karlových Varech.

Vedle už zmiňovaných dvou pokusů o vraždu řešili kriminalisté na Chebsku v prvních dvou měsících letošního roku 475 trestných činů, z toho pětadvacet násilných a tři mravnostní. Největší procento z nich zaznamenali v samotném Chebu. To, že se trestná činnost soustředí hlavně do větších sídel, ostatně platí i pro dva zbývající okresy Karlovarského kraje.

„Z celkového počtu trestných činů se jich podařilo policistům objasnit 58,52 procenta,“ uvedla Martina Hrušková, mluvčí chebských policistů. Na poli majetkové trestné činnost zaznamenali policisté na Chebsku 240 případů. „Celková škoda dosáhla výše 6 290 000 korun,“ upřesnila Hrušková. Největší měrou se na majetkové kriminalitě podílely krádeže prosté se 159 případy. „Za sledované období se zloději jedenačtyřicetkrát vloupali do motorového vozidla,“ doplnila policejní mluvčí. Podle té se stále množí případy maření výkonu úředního rozhodnutí. Jde zejména o osoby, které sedají za volant, ačkoliv nesmí.