Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úvěrových podvodů přibývá

Západní Čechy - Lidé se zadlužují mnohom více než dříve

29.2.2008
SDÍLEJ:

Policejní znakFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Z policejních statistik je zřejmé, že v posledních třech letech došlo ke značnému nárůstu trestných činů – úvěrový podvod.

Tato skutečnost bezesporu souvisí také s tím, že lidé se v dnešní době zadlužují mnohem více, než tomu bylo dříve. A vidina poměrně snadno získané finanční hotovosti je u některých zřejmě silnější, než strach z případného postihu.

V trestním zákoně je trestný čin úvěrového podvodu charakterizován dvěma druhy jednání. Jednak je to uvedení nepravdivých nebo hrubě zkreslených údajů nebo jejich zamlčení při sjednávání úvěrové smlouvy. A rovněž je postihováno použití úvěru na jiný účel, než ke kterému byl určen.

Statistika trestného činu “úvěrový podvod” v západních Čechách

v letech 2001-2007

rok 2007 - 1190 případů - objasněnost 86 %

rok 2006 - 1126 případů - objasněnost 94 %

rok 2005 - 980 případů - objasněnost 86 %

rok 2004 - 413 případů – objasněnost 93 %

rok 2003 - 415 případů – objasněnost 97 %

rok 2002 - 428 případů – objasněnost 89 %

rok 2001 - 163 případů – objasněnost 99 %

Policisté služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR správy Zpč. kraje v loňském roce vyšetřovali případ úvěrového podvodu, kterého se měl dopustit devětadvacetiletý muž z Plzně. Ten jako jediný jednatel developerské firmy, která měla zajišťovat finanční a organizační záležitosti ohledně výstavby rodinných a bytových domů v jedné lokalitě na jižním Plzeňsku, získal u jednoho peněžního ústavu úvěr na 38 milionů korun. Z tohoto úvěru měla být uvedená výstavba financována. Stavební firma, která měla výstavbu provádět, investorovi předala k proplacení 5 faktur na celkovou částku 11.465.000,- Kč. Tuto částku měl poté peněžní ústav zaslat na účet stavební firmy. Obviněný však faktury od stavební firmy zlikvidoval a k prolacení bance pak předal dvě nové padělané faktury na částku 12.300.000,- Kč a na faktuře uvedl číslo účtu svojí firmy. Šetřením případu vyšla najevo ještě skutečnost, že i k žádosti o úvěr muž předložil padělané doklady. Policejní vyšetřovatel proti jednateli zahájil trestní stíhání pro trestné činy úvěrový podvod a podvod. Nyní muži hrozí trest odnětí svobody v délce 5 – 12 let.

Tento druh kriminality patří mezi ty, které se policii daří nejlépe objasňovat, což také vyplývá z našich statistik. Od počátku tohoto roku policisté v západních Čechách zatím šetří 94 případů úvěrového podvodu.

por. Helena Malotinská, tisková mluvčí PČR

 

29.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Cheb - Další úspěšnou misi mají za sebou tanečníci ATK Standard Cheb. Ti se tentokrát představili v Kladně a v Říčanech. A domů se s prázdnou nevrátili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení