Podle čerstvě zveřejněných dat České stomatologické komory (ČSK) připadá na jednoho zubaře průměrně 1222 obyvatel. To je výrazné zlepšení oproti situaci před dvaceti lety, kdy to bylo 1474 lidí. Nicméně v posledních třech letech začal počet stomatologů opět mírně klesat.

V mezinárodním srovnání Česko nijak nevybočuje z evropského průměru. Světová zdravotnická organizace eviduje v tuzemsku 7,5 zubaře na 10 tisíc obyvatel. V sousedním Polsku a Německu je to o něco více (10, respektive 8,5), v Rakousku a na Slovensku zase méně (5,8, respektive 7,1 dentisty na 10 tisíc obyvatel).

Mladí v Brně, staří ve Varech

Spíš než celkový počet vyvolává znepokojení regionální a věková struktura českých stomatologů. Zatímco v Praze je zubařů přehršel, ve středních a severozápadních Čechách se jich nedostává. V těchto regionech je navíc každý čtvrtý praktikující dentista starší 65 let a hrozí, že je nebude mít kdo nahradit.

Největší podíl mladých zubařů, a tedy naděje, že péče o zuby bude pro místní dostupná i v budoucnosti, je totiž opět v Praze, dále také na jihovýchodě republiky. V Jihomoravském kraji je 38 procent zubních lékařů mladších 35 let. Na Karlovarsku tvoří mladá generace pouze 17 procent.

Vzácným zbožím jsou i specialisté. Zubních chirurgů je v celém Česku jen stovka, ortodontistů 337. I to jsou výrazně vyšší počty než před dvaceti lety, kdy bylo chirurgů 57 a ortodontistů 237. Klinické stomatologii se v zemi věnuje 56 lidí.

A co když zubaře nemám

Lidem, kterým náhle rozbolely zuby a nejsou registrováni u žádného zubaře nebo je ten jejich zrovna nemocný, daleko či na dovolené, komora radí vyhledat služby jakéhokoli jiného kolegy. „Povinnost poskytnout pacientovi bezplatně neodkladnou péči mají i poskytovatelé bez smlouvy se zdravotní pojišťovnou,“ upozornil prezident ČSK Roman Šmucler. „Zubní lékař není povinen a často ani schopen se neobjednanému pacientovi věnovat okamžitě, nesmí jej však poslat pryč, aniž by jej vyšetřil,“ dodal.

Návštěva pohotovosti by podle něj měla být až tou poslední volbou. Seznam ordinací, které mají pohotovost v jednotlivých krajích, je zveřejněn na webu www.dent.cz/pohotovosti.