"Zástupci spolkového ministerstva vnitra, kteří jsou členové společného koordinačního grémia, o tom informovali po pracovní linii," řekl Kafka o rozhodnutí Německa stálé kontroly neprodloužit. "Tuto zprávu jsem přivítal. Jde nejen o krok ke kýženému návratu k normálu v česko-německých vztazích, ale i o povzbuzení ve společném úsilí zvládnout koronavirovou pandemii," dodal.

"Vidíme výrazné zlepšení situace v Česku," řekl na dnešní tiskové konferenci Alter. "Dočasně obnovené stálé hraniční kontroly proto po uplynutí stávající lhůty skončí a nebudou již prodlouženy," dodal. Stálá ostraha hranic tak skončí o půlnoci v noci na čtvrtek, středa tedy bude posledním dnem přísnějšího režimu. Alter zdůraznil, že Německo bude nadále dbát na dodržování karanténních opatření intenzivními namátkovými kontrolami v pohraničí.

Očkování proti covidu na Maltě
Malta je v očkování lepší než Maďaři. Sputnik přitom nepoužívá

Stálé kontroly na hranicích s Českem a také rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko obnovilo Německo letos 14. února, aby si tak kvůli pandemii nemoci covid-19 vymohlo dodržování karanténních opatření. Obě země tehdy Německo označilo za oblasti s výskytem mutací koronaviru. To od neděle 28. března už neplatí, Česko je nově epidemicky vysoce rizikovou oblastí kvůli vysoké míře nákazy a Tyrolsko jen rizikovou oblastí.

Zatímco na hranicích s Tyrolskem zastavilo Německo stálé kontroly na konci března, v případě Česka německý ministr vnitra Horst Seehofer rozhodl o prodloužení nejméně do 14. dubna.

"Ministr vnitra Seehofer vždy říkal, že přechodné obnovení kontrol v srdci Evropy je nejzazší možností a že kontroly potrvají jen tak dlouho, dokud to bude nutné," dodal Alter.