Plzeňský kraj: 

V KOSTELE ZAHRAJÍ NEZMAŘI

O čtvrté adventní neděli se koná vánoční koncert známé čtyřčlenné hudební skupiny Nezmaři. Akce začíná pozítří od 17 hodin v kostele sv. Jana Křtitele v Janovicích nad Úhlavou. Vstupné na koncert je dobrovolné. Nezmaři jsou folková skupina, která patří ke stálicím hudební scény v Česku. Vznikla už v roce 1978 a v současné sestavě působí od roku 2002. Její repertoár tvoří převážně vlastní písně.

SKAUTI SI PŘIPRAVILI VÁNOČNÍ SETKÁNÍ

Organizace Vydří stopa Sušice pořádá vánoční setkání skautů na náměstí Svobody v Sušici. V rámci akce se účastníci seznámí s činností skautů, o které si všichni společně popovídají. Kromě toho se ohřejí u ohně, zazpívají si vánoční písně a chybět nebude ani něco dobrého na zub. Akce začne dnes v 16 hodin a potrvá do 18 hodin.

V Kralovicích slaví 100 let Lidového domu
KDY: 16. - 21. prosince
KDE: Kralovice

Několik pořadů připravili v Kralovicích v rámci oslav 100 let existence místního Lidového domu. Dnes v 18 hodin bude slavnostně zahájena výstava, která potrvá do 21. prosince. Při té příležitosti vystoupí žáci ZŠ Kralovice a Bára Basiková. Zítra je od 18 hodin připraveno vystoupení souboru Úsměv z Horní Břízy, v neděli od 18 hodin představení divadelního spolku Tyl s názvem Zase/ti/tupitelé a v pondělí od 19 hodin Vánoce s Egibandem. Vstup na všechny uvedené akce je zdarma.

Skupina Elias zahraje v kostele
KDY: 18. prosince od 17 hodin
KDE: Slavíkovice

V kostele ve Slavíkovicích na Domažlicku vystoupí pětičlenná hudební skupina Elias. Její členové se zaměřují na zpěv amerických spirituálů ve vícehlasých úpravách, a to jak v čistě vokální podobě, tak i s doprovodem nástrojů, jako je kytara, baskytara, klarinet nebo saxofon.

Tachovský dětský sbor zve na koncert

Vánoční koncert si připravil dětský sbor ZUŠ Tachov. Uskuteční se v neděli 18. prosince od 17 hodin ve společenském sále Mže. Zazpívají Cvrčci, Plamínek, Sluníčko a hlavní sbor TDS. Vstupné je 100 korun. 

Do Touškova přijede Budweiserová
KDY: 18. prosince
KDE: Město Touškov

Vánoční koncert Ireny Budweiserové, to jsou převážně spirituály a gospely. V neděli 18. prosince zazní s českými a anglickými texty v Kulturním centru v Městě Touškově na severním Plzeňsku. Posluchači se mohou těšit na velmi osobitý a zároveň energický projev oblíbené zpěvačky. Nebudou přitom chybět ani koledy, vše bude navíc podpořeno zpěvem i virtuózní hrou kytaristy Jakuba Racka. Koncert začíná v 19 hodin, předprodej vstupenek za 200 Kč na plzenskavstupenka.cz.

Do divadla se vrací Past na myši
Kdy: 17. prosince
Kde: Velké divadlo v Plzni 

V tajuplný penzion U Klášterní studny se opět promění jeviště Velkého divadla v Plzni ve světoznámé hře královny detektivek Agathy Christie Past na myši. S činoherním souborem Divadla J. K. Tyla tuto nejúspěšnější divadelní detektivku v roce v roce 2017 nastudovala vyhledávaná režisérka Martina Schlegelová a v sobotu 17. prosince se inscenace dočká obnovené premiéry. Stejně jako před pěti lety si v ní zahrají Monika Švábová, Pavel Pavlovský, Marek Mikulášek, Jaroslav Matějka a Kamila Šmejkalová, nově se jako ústřední pár – manželé Ralstonovi – představí Libor Stach a Jana Ondrušková, do kůže Christophera Wrena se převtělí Vladimír Pokorný. Děj se odehrává v nově otevřeném penzionu, kde jeho majitelé s napětím vítají své první hosty. Počasí se zhoršuje, dům zapadává sněhem a příjezdová cesta se stává neprůjezdnou. Návštěvníci se společně s majiteli ocitají v izolaci, ve které se obtížně odhalují skrytá tajemství, napětí houstne, každý může být vrahem, nebo obětí. „Myslím, že i pokud diváci vyústění detektivky znají, nebudou při opětovné návštěvě divadla ochuzeni o zajímavý detektivní zážitek,“ říká dramaturg Zdeněk Janál. „V průběhu představení si mohou užívat jednotlivé detektivní nitky a zavádějící stopy s trochu jinou chutí a jiným náhledem na dramatickou či detektivní strukturu hry,“ dodává. Nejbližší reprízy inscenace se plánují na 30. prosince 2022 a 11. ledna 2023. 

Karlovarský kraj: 

Koncertem podpoří tříletého Timiho
Kdy: 17. prosince od 16 hodin
Kde: Karlovy Vary
Za kolik: zdarma

Svaz Maďarů žijících v českých zemích, spolek v Karlových Varech, pořádá v kostele Povýšení sv. Kříže v Karlových Varech Rybářích charitativní koncert. Akce se bude konat pod záštitou kardinála Dominika Duky. Přítomen bude také maďarský velvyslanec András Baranyi a zástupce velvyslance Gábor Andor Csitári-Rákóczy. „Výtěžek bude věnován pro tříletého Timiho, který trpí centrální hypotonií a hypoplazií očních nervů. Vybrané peníze půjdou na podporu rehabilitační, neurorehabilitační, hipoterapie a následné péče. Většina rehabilitací není totiž hrazená pojišťovnou a taktéž jsou velice těžko dostupné. Vstupné je dobrovolné,“ sdělila spoluorganizátorka koncertu Radka Bárová. Na akci vystoupí tři kapely, které tu zahrají vánoční melodie. „Jako hypotonie se označuje stav, kdy dítě vykazuje známky nižšího svalového napětí. Obvykle se odlišuje svalová hypotonie periferní, spojená s poruchami periferních nervů, a hypotonie centrální, která je projevem narušené funkce mozku,“ vysvětlila Radka Bárová. (bur)

V ÚTULKU CHYSTAJÍ VÁNOCE

Útulek pro opuštěné psy Horní Hraničná pořádá zítra akci Vánoce na útulku. Sraz u psího útulku je v 10 hodin dopoledne. Od 11 hodin se všichni vydají na společnou vycházku ke kostelu v Pomezí nad Ohří a zpět. U kostela se psi provětrají a následně se vydáte zpět k útulku. Od 12 hodin se u budovy útulku bude podávat čaj, káva anebo svařák a budou se opékat buřty. Nezapomeňte vzít s sebou také své pejsky. Akce potrvá přibližně do 16. hodiny.

NA TRZÍCH VYSTOUPÍ ŽÁCI

Na Chebských vánočních trzích vystoupí žáci z františkolázeňské ZUŠ s vánočním repertoárem. Lidem se tu představí zítra od 14 hodin. Vystoupí žáci pěveckého oddělení Soni Leškové, pěvecký sbor Dany Staré a Big Band JC Band pod vedením Roberta Říšského.

Vystoupí soubor
KDY: 17. prosince od 11 hodin
KDE: Mariánské Lázně

Vystoupení mariánskolázeňského folklorního souboru Marjánek se uskuteční v Lesním mlýně v Mariánských Lázních. Návštěvníci zhlédnou také ukázky lidových tradic, přichystán tu bude i malý jarmark.

Zavzpomínají na Lubora Duška
KDY: 18. prosince od 9 hodin
KDE: Cheb

Přijďte zavzpomínat na Lubora Duška, který byl jednak člověkem se srdcem na pravém místě a jednak sportovcem tělem i duší. Zavzpomínat na něj můžete v rámci 2. ročníku florbalového turnaje nesoucího název Memoriál Lubora Duška. Akce se uskuteční v chebské sportovní hale Lokomotiva.

Kapela přiveze rockovou hudbu
KDY: 17. prosince od 20 hodin
KDE: Mariánské Lázně

Pravá bigbeatová a hospodská kapela Kocovina, která hraje rock, pop i covery, míří do Mariánských Lázní. Jde o samostatný koncert, který se bude odehrávat až do půlnoci. Po koncertě je připravena DJs afterparty. Akce se odehraje v klubu Na Dvorku. Vstupné je 150 korun.

Na náměstí zazpívá Magda Malá
KDY: 18. prosince od 15.30 hodin
KDE: Sokolov

Na Starém náměstí vystoupí česká zpěvačka Magda Malá. Chebská rodačka vystudovala Státní konzervatoř v Praze, obor pop-jazz, pod vedením profesorů Lídy Nopové a Vítězslava Hádla. Vystupovala v hudební skupině Allegro. Zpěvačka je zakladatelkou nadačního fondu pomáhajícího matkám v tísni.

Připravili divadelní komedii
KDY: 16. prosince od 19.30 hodin
KDE: Karlovy Vary

Komedie o dívkách, které by se rády vdávaly, a situacích, jež mohou nastat, když ženy touží po sňatku s mužem svých snů. Taková bude divadelní hra s názvem Náměstíčko. Uvidíte ji v rámci Noci divadel, která má letos podtitul Hrdinové. Čeká na vás představení plné zábavy a smíchu. Představení se uskuteční v karlovarském divadle Husovka.

V kostele zazní Česká mše vánoční
KDY: 18. prosince od 15 hodin
KDE: Sedlec

Nejznámější česká vánoční mše bude k poslechu v kostele v Sedleci na Karlovarsku. Českou mši vánoční, také uváděnou jako mše Hej, mistře, zazpívá Karlovarský pěvecký sbor.