Vánoční svátky včetně Nového roku stráví s rodinou na kanárském ostrově Gran Canaria. „Letos tam cestuji už po sedmé. Chci si užít volno a na chvíli vystoupit ze zajetých kolejí. U flašky vína si zavzpomínám na domov a prozkoumám zbývající severní část ostrova, která mi ve fotosbírce ještě chybí,“ svěřuje se dokumentarista

Vánoce slaví posledních šest let vždy dvakrát. „Prvně se sejdeme s rodinou v Žabovřeskách. Tchýně mi usmaží mého oblíbeného kapra a připraví bramborový salát. Pojím nějaké cukroví. Nejraději mám vanilkové rohlíčky a linecké. Až si rozdáme dárky, tak zabalíme malý skládací vánoční stromek do kufru. Hned po Štědrém dni letíme na Gran Canarii do apartmánu, kde začíná druhý díl Vánoc,“ vysvětluje cestovatel.

Lyžařské středisko v Tyrolsku. Ilustrační snímek
Na lyže do zahraničí? Jen s očkováním a v Itálii nově i bez alkoholu

U moře si rozdáváme překvapení. „Nevozíme s sebou obrovské dary, ale jen nějaké malé blbůstky jako plyšáci, autíčka či různé figurky. Jde o to, kdo vymyslí nejoriginálnější dárek,“ upřesňuje.

Rodině k Vánocům nejčastěji věnuje zážitky. „Na Fuerteventuře jsem rodinu vzal na projížďku na velbloudech. Já utíkal před nimi, abych je vyfotil. Na Tenerife jsme zase pluli lodí za delfíny a velrybami. Z výletů pak vytvořím fotodárky, ze kterých mám největší radost,“ dodává milovník Kanárských ostrovů.

Užívá si pěkného počasí 

Na Gran Canarii si uživá pěkné počasí. „Beru plavky, abych se mohl koupat v moři. Odpoledne tam bude kolem dvaadvaceti stupňů. Teplotní rozdíl mezi kanárským létem a zimou je kolem deseti stupňů a u nás je to kolem padesáti stupňů,“ vysvětluje cestovatel.

Na leden příštího roku plánuje cestovatelské přednášky o Středozemí v kulturním centru Rubín v Brně. „Povyprávím lidem zážitky ze Středomořských plaveb. Sál převleču jako loď. Publikum vezmu na palubu a společně proplujeme Benátky, Zadar, Rhodos, Malorku a Nice. Simulujeme loď včetně toho, že hostům říkám, ať se nenahýbají přes palubu, nezvrací, aby to bylo co nejvíce autentické,“ sděluje přednášející.

Far Far East – A Tribute To Faraway Asia představuje práci berlínského fotografa Patricka Pichlera a jeho partnerky Alexy Schels, kteří zdokumentovali nesmírnou krásu nepálských hor, klidné národní parky v Číně a krajinu Tchaj-wanu i Jižní Koreje
Asie je úžasná. Snímky cestovatelů slouží jako milostný dopis

Dokumentarista na poznávací cesty vyráží převážně letecky. Říká, že letiště je brána do světa, ale i vstupem k nám. Chce lidem dokázat, že do světa se dá létat levně i z Brna. „Je to sice s přestupem, ale dá se to. Záměrně si vybírám levné letenky, abych inspiroval k cestování další lidi, aby se nebáli poznávat cizí místa. Na Kanáry se dá dostat i za devět eur,“ tvrdí průzkumník.

Na příští rok si už koupil tři letenky. „V březnu letím do Jordánska, v květnu do Portugalska a v září na Korsiku. Chci dokončit průzkum těchto míst. Průměrná cena jedné letenky je kolem třiceti eur,“ vyčísluje cestovatel.

Navštívil všech devět ostrovů 

Jako jeden z mála Čechů byl na všech devíti Kanárských ostrovech. Krom turisticky známé Gran Canarie, Tenerife, Lanzarote a Furteventury navštívil sopečné ostrůvky La Graciosu a Isla de Lobos. Poté La Palmu, La Gomeru a El Hierro. K srdci mu nejvíce přirostl ostrov La Palma. „Jsou tam krásné přírodní divy, kanony a propasti s nádhernou zelenou přírodou, kde pěstují banány a další plodiny,“ popisuje dobrodruh.

Anna Semiánová (47) a její a dcera Ema (18) z Nové Telibi u Mladé Boleslavi absolvovaly svatojakubskou pěší pouť
Dvě na cestě: Je praktické, když alespoň jeden má sílu táhnout to dál

Ostrovy spojuje Brňan ze Žabovřesk s příběhy a píše o nich povídky. Napsal čtrnáct knih. Uspořádal osmašedesát výstav, z toho jedenáct na brněnském letišti, které zhlédlo přes tři miliony lidí. Vytvořil 350 fotoobrazů.

Baví ho spíše objevovat než cestovat. Zajímá se o středoevropské dějiny, bitvy a kulturu. Před pěti lety se například vydal po stopách maltézksých rytířů.