Jak připomenul web Guardian, je toto místo i na památku světového dědictví UNESCO pozoruhodně malebné, zasazené do krajiny vedle krásného jezera pod strmými svahy masivu Dachstein. Autem ze Salzburgu je to asi hodinu, z Vídně vlakem tam lze dojet za tři a půl hodiny.

Ještě v roce 2010 šlo o sice hezké, nicméně celkem běžně navštěvované místo. Jenže pak se dostalo do jihokorejského televizního pořadu. „To však nebylo vše. Pravý boom nastal v době, když se začalo proslýchat, že se Hallstatt stal inspirací pro pohádkovou vesnici Arendelle ve snímku  Frozen z dílny studia Disney,“ připomíná Guardian.

Místo je tak vedle Evropanů plné Asiatů, kteří neváhají cestovat tisíce kilometrů, aby si tam udělali selfie. Zájmu odpovídají i ceny lepšího ubytování, které podle nabídky serveru booking.com v sezoně začínají na 5 tisících pro dvě osoby a noc.

Opravdu věrná kopie 

Určitou vlnu pobouření pak vyvolal počin čínského těžařského magnáta. Ten byl Hallstattem natolik ohromen, že nechal v jihovýchodní provincii Guangdong postavit repliku celé vesnice, jak upozornilo BBC. V reportáži uvedl, že stavba přišla na asi miliardu dolarů, přičemž před tím architekti poměrně tajně sbírali údaje pro projekt tak, aby čínská kopie byla opravdu věrná a nově postavené domy odpovídaly rakouské realitě.

Park Gródek v Jaworzně, Polsko, 7. 5. 2022
OBRAZEM: Zázrak skrytý kousek za hranicemi. „Polské Maledivy“ vyrazí dech

Turistickou atrakcí je také místní pozemní lanovka Salzbergbahn, která vede ke vstupu do historických solných dolů Salzbergwerk, do nichž je možné se také podívat. „Doba jízdy lanovky činí asi 3 minuty a horní stanice Hallstätter Hochtal je v nadmořské výšce 838 m. Horní stanicí lanovky je takzvaná Rudolfova věž, která sloužila důlním pracovníkům. Dnes je zde restaurace,“ uvedl Alpy.net.

V současnosti jsou solné doly přístupné veřejnosti. „Nejprve si oblečete speciální úbory, abyste se nezašpinili, do dolu pak vjedete v malinkatém vláčku. Během hodinu a půl dlouhé prohlídky se sklouznete na dvou skluzavkách, prohlédnete si historické předměty a poslechnete odborný výklad o těžbě soli. Jedná se o nejstarší solné doly v Evropě,“ doplnil Alpy.net.

Jen tisíc obyvatel 

V současnosti žije v Hallsattu necelá tisícovka lidí. Přesto sem přijede v průměru 10 tisíc turistů za den. Znamená to,  že v přepočtu na jednoho obyvatele je tato rakouská vesnice 6x navštěvovanější než Benátky, analyzoval web Guardian. Jen na sociální síti Instagram najdete skoro milion příspěvků věnovaných Hallstattu.