Původně jsem Vám ji plánoval představit již na jaře letošního roku, ale kvůli koronavirové krizi jsem s tím počkal až na podzim. Ačkoli ani dnes není pro autorská čtení zrovna příznivá doba, další odklad jsem již zavrhnul. Důvodem je i to, že jsem chtěl novou knížku vypustit do světa v roce, kdy si Kraslice připomínají 650 let od povýšení na město. A právě svému rodnému městu jsem věnoval dvě básně. Jedna oživuje starou regionální pověst a ta druhá skládá hold lidem, co zachraňují nejstarší hrázděný dům v Kraslicích.

Nová básnická sbírka však zahrnuje mnohem širší téma, než je historie našeho města. Vedle naděje, snění a lásky jsem přebásnil i několik lidských osudů, útrapy lidí bez domova, věčné příběhy bez konce. Většina veršů je v českém jazyce. V knize se však objevují i básně přeložené do angličtiny, němčiny a francouzštiny. K tomu ještě pár poznámek místo doslovu, které pro mne sepsala básnířka Alena Vávrová z Františkových Lázní.

„Už sám název Hlouškovy básnické sbírky, Půlnoc ve skladu básní, jakoby naznačoval, že na skladě je k mání daleko více kousků a zatím jen těch 47 odvážně vykročilo hledat svého čtenáře. A kdo hledá – najde. O tom ví spisovatel „Pod obojím“ své,“ uvádí ve své poznámce Alena Vávrová.

Sbírka básní je mým třetím vydaným svazkem. Prvotinou byl román „Letní dny bez konce“ následovaný knihou „Andělé usínají v New Yorku.“ Knižní novinka je k dostání například v Kraslickém Šneku nebo v Tříkrálové kavárničce v Sokolově. Sbírku poezie nabízí také síť knihkupců – Kosmas a Knihy Dobrovský.

Milan Hloušek