Bývají často pěstovány v kultuře, v českých podmínkách se nejčastěji pěstuje levandule lékařská.Jsou to nejčastěji polokeře nebo keříky, 20, ale i 60 cm vysoké, někdy též vytrvalé byliny s dřevnatějícími bázemi. Listy jsou zpravidla jednoduché, celokrajné, někdy též zubaté nebo zpeřené, často stříbřitě chlupaté. Květy jsou oboupohlavné, drobné. Trubkovitý kalich je pokryt žláznatými chlupy obsahujícími aromatické silice, koruna je silně či jenom nevýrazně dvoupyskatá. Umístěny jsou v lichopřeslenech klasovitě nahloučených na koncích květonosných lodyh. Opylovány jsou hmyzem, plodem je tvrdka.

Kvete od července do srpna. Lehce fialové květy se stříhají těsně před rozkvětem. Listy levandule se sklízejí po celou sezónu. Levandulové snítky se vkládají mezi oblečení v šatníku. Odpuzuje šatní moly a navíc oblečení nádherně provoní. Hojně se využívá v kosmetickém i farmaceutickém průmyslu.

Koupele s příměsí levandulového oleje uvolňují svalové křeče, tiší menstruační bolesti, uklidňují mysl, zmírňují astma a kašel, zlepšují krevní oběh a celkově povzbudí organismus. Její vůně odpuzuje nepříjemný hmyz a olej se doporučuje ke zmírnění následků po jejich bodnutí. Čaj působí močopudně a chrání proti zánětům močových cest. Čaje a odvary z levandule nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy ani malé děti.

Dále se levandule pomáhá při bolestech hlavy a migrénách, snižuje krevní tlak, urychluje hojení ran, pomáhá léčit záněty a popáleniny, podporuje imunitní systém. Levandulové kloktadlo, léčí drobné vřídky, afty a záněty v dutině ústní. 

Mimo jiné je velmi oblíbená u hmyzu, který často sbírá z květů nektar. Není tak problém na levanduli spatřit čmeláky, včely anebo motýly. 

Připravte levandulový čaj:

Na ten potřebujete 2 lžičky sušených nebo 3 lžičky čerstvých levandulových květů.

Dále 350 až 400 ml vroucí vody.

Levanduli zalijete vroucí vodou a necháte zhruba 7 minut vyluhovat. Pak scedíte. A postupně popíjíte. 

Příspěvek zaslala Jana Růžičková. Velice jí děkujeme.