Společnost Ašské lesy se v roce 2022 u příležitosti 150. výročí povýšení Aše na město rozhodla zrealizovat akci „150 stromů pro Aš“, která v sobě spojovala oblast ochrany přírody a zároveň vzdělávání. „Naši odborníci na Lesmistrově cestě na vrchu Háj vyhledali 11 významných stromů typických pro naši lokalitu, zakreslili je do mapy. O každém z nich bylo natočeno environmentální vzdělávací video, kde je mimo jiné stručně zmíněna i historie lesního hospodaření na Ašsku,“ zmínil jednatel Ašských lesů s.r.o. Jiří Červenka.

Ke každému stromu jsou ve videu uvedeny informace o pěstování, péči o les, využití stromů. V současné době jsou připravována stanoviště, kde budou umístěny cedulky s QR kódy a každý si za pomoci chytrých telefonů bude moci video s informacemi o stromech v daném místě pustit. QR kódy budou umístěny během října 2023. Děti a široká veřejnost tímto dostávají možnost poznat historii lesnického hospodaření a zároveň má celá akce významný přínos z hlediska ochrany a uchování přírodního bohatství na Ašsku.

Nehody na Mariánskolázeňsku.
Hasiči zasahovali u tří nehod, pro jednoho zraněného letěl vrtulník

„Ve spolupráci se základní školou Kamenná jsme také vysadili na vhodných městských pozemcích 150 nových stromů. Rádi bychom, aby tato videa sloužila k poučení a informování o našem významném přírodním bohatstvím, a tak pomohla toto bohatství ochránit a zachovat i pro další generace. Obrovský kus práce odvedl lesní hospodář Josef Karlík, který bohužel nedávno zemřel,“ doplnil informace za Ašské lesy Jiří Červenka.

Miroslav Všetečka