Jak Perseidy vznikají a kdy je můžeme vidět?
Perseidy vznikají postupným uvolňováním drobounkého materiálu z komety, kterou odborníci označují 109P/Swift-Tuttle. S proudem těchto částic se planeta Země střetává každoročně mezi 17. červencem a 24. srpnem.

Svůj název Perseidy dostaly podle souhvězdí Persea. Právě na hranicích Persea se sousedním souhvězdím Kasiopeji se nachází jejich radiant, tedy malá oblast na obloze, ze které meteory vlivem perspektivy jakoby vylétají.

Proč slzy sv. Vavřince?
Perseidám se také lidově říká Slzy svatého Vavřince, a to podle světce, který při pronásledování křesťanů údajně neuposlechl příkaz římského císaře Valeriána odevzdat církevní majetek vládci a raději jej rozdal chudým. Za to byl 10. srpna roku 258 umučený. Několik dní po jeho popravě pak lidé viděli z nočního nebe padat "třpytivé slzy".

Maximum Perseid letos nastane v první polovině noci ze čtvrtka na pátek. Pozorování tentokrát nebude rušit svým svitem Měsíc, který zapadne za obzor již krátce po setmění, a tak za příznivých podmínek budeme moci na obloze sledovat až několik desítek meteorů za hodinu.

Kde a kdy pozorovat?

Ideální je místo, kde neruší podívanou světla města. Noc padajících hvězd začíná ve čtvrtek po desáté hodině večer a končí po druhé hodině ranní. 

Pokud se vám podaří nebeskou podívanou vyfotit, těšíme se na vaše snímky na jan.burianek@denik.cz