Chodec v modrém oblečení je vidět na pouhých 18 metrů ve srovnání s chodcem, který má na sobě reflexní materiál. Ten jde vidět na vzdálenost až 200 metrů. Viditelnost lze zvýšit nejen výraznou barvou svého oblečení, ale právě i doplňky z fluorescenčních a reflexních materiálů, které zvyšují viditelnost jak za denního světla, tak i za soumraku, za tmy i za snížené viditelnosti. Při pohybu na pozemních komunikacích jsou nejzranitelnější nemotorizovaní účastníci silničního provozu- chodci a cyklisté. Zejména chodci by proto měli dbát na to, aby byli dobře vidět na dostatečnou vzdálenost a řidiči motorových vozidel se jim tak mohli včas vyhnout.

Z tohoto důvodu probíhají v současné době preventivní akce na viditelnost chodců, ve spolupráci s BESIP a městskými policiemi. Během tohoto týdne a také v tom minulém proběhly preventivní akce zaměřené na viditelnost chodců v Aši, Ostrově a v Chebu. Policejní preventistky Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje na těchto místech rozdávaly chodcům různé reflexní předměty jako např. reflexní pásky, reflexní klíčenky, reflexní nákupní tašky, blikající odrazky či svítící přívěsky. Pro děti měly také reflexní plyšové přívěsky nebo reflexní nálepky různých zvířátek a dětských motivů. Každý chodec pak obdržel mimo jiné i preventivní rady, jak být nejlépe vidět. Obdobné akce budou pokračovat i na dalších místech v Karlovarském kraji.

Pro připomenutí:

Od 20. 2. 2016 vešla v platnost novela zákona 361/2000 Sb., o silničním provozu, přičemž od této doby mají chodci povinnost nosit reflexní prvek, pokud se za snížené viditelnosti pohybují mimo obec po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. Cílem toho je především prevence vážných a smrtelných nehod, způsobených tím, že chodec nebyl na silnici dostatečně viditelný.

Zuzana Churaňová