Exkurzi si užil o to víc, že se jí díky společnosti ČEZ spolu s ním mohli zúčastnit i jeho dva sourozenci, tatínek a maminka. Soutěž na stejnojmenném instagramovém profilu vyhrál s modelem temelínské elektrárny, který ještě jako žák deváté třídy základní školy vytiskl na 3D tiskárně letos na jaře jako učební pomůcku do školy. Jeho příběh na instagramu ocenilo téměř 850 účastníků osvětových besed zaměřených na energetickou budoucnost lidstva, které jsou určeny pro druhý stupeň základních a všechny ročníky středních škol.

Na některých z nich v celé ČR se besedy konají nepřetržitě od 1. března roku 2000 každý den školního vyučování, protože i během koronavirové pandemie probíhaly online z virtuálního studia. Honza se za celý školní rok 2022 – 2023 umístil na prvním místě i v hodnocení lektorů a lektorek těchto besed, jimiž jsou energetičtí profesionálové z elektráren, technických vysokých škol a vědeckých ústavů.

Studenti v elektrárně.Studenti v elektrárně.Zdroj: Foto: Martina Drábková

„Exkurze začala virtuální prohlídkou, takže jsme věděli, co nás čeká. Pak jsme vyrazili do terénu a musím přiznat, že velikost areálu nás překvapila. Zevnitř jsme viděli chladící věže funkční i odstavené, dále parní turbínu a generátor, byli jsme v krytu krizového štábu a navštívili jsme i simulátor blokové dozorny, kde se školí budoucí řídící personál reaktoru“ popsal nám svůj zážitek dnes už student strojírenství a programování na chebské Integrované střední škole.

Součástí odměny pro vítěze byl i vyhlídkový let v okolí temelínské elektrárny, který se však kvůli špatnému počasí v den exkurze nemohl uskutečnit. Honza ale ani o tento zážitek nepřijde a už si vybírá náhradní termín. Další školní rok besed Energie – budoucnost lidstva začal na začátku září na Střední škole logistické v Dalovicích na Karlovarsku a současně bylo zahájeno i další kolo instagramové soutěže. Besedy jsou pro školy bezplatné a vyučující je pro své žáky a studenty mohou objednávat na adrese info@portaeduca.cz.

Martina Drábková