Vlčí hora je jedním z nekrásnějších míst našeho kraje. Často nás vítá, když se vracíme z cest. V jejím stínu na východním svahu stojí zřícenina hradu Volfštejn. Zatímco historici si cení na hradu zejména zachovalost původních dispozic z 1. poloviny 13. století, vandráci zříceninu vyhledávají z úplně jiného důvodu. Mezi kamennými zdmi středověkého sídla je totiž skvělý prostor, kde se dá přespávat pod širákem.

Hrad má výhodnou polohu na přespání ještě z dalších důvodů. Je to odtud kousek na vrchol Vlčí hory, takže si z této úžasné vyhlídky s překrásným výhledem můžete užít jak západ, tak východ slunce. 

A Vlčí hora je také zajímavá z hlediska geologického. Jde o poměrně mladou sopku, a tak horninou je všudypřítomná struskovitá láva. Uvnitř v bublinách je možné najít krystalky, vyrostlice pyroxenu a amfibolu. Stačí se podívat, co vyryli krtci. Právě v kopečcích hlíny leckdy krystalky jsou a nemusí nálezce ani kopat v zemi.

Romantické duše tady najdou své v každém ročním období. Vždy se těšíme na květiny, které jsou pro jednotlivá roční období typické. Kvetou zde totiž vzácné a chráněné lilie, hořeček drsný Sturmův, lilie zlatohlavá a také divoké orchideje, vstavač obecný kukačka, prstnatec májový.

Bohuslava Mayová