„Lokalita, kde v minulosti byla vodní plocha místními zvaná „Šantorák“, byla v první polovině 20. století hojně navštěvovaným cílem procházek a odpočinku. Nesla romanticky znějící jméno Isola Bella. Prostor fungoval od konce 19. století jako koupaliště. Po II. světové válce bylo místo kvůli blízkosti státních hranic uzavřeno. Přilehlá restaurace a kavárna byly zbourány. Rádi bychom využili případných dotací a rybník obnovili,“ uvedl jednatel Ašských lesů Jiří Červenka.

Podle vedení Ašských lesů je vhodné vnímat několik směrů důležitosti projektu. Je zde především ekologická rovina související se stále důležitějším zadržováním dešťové i pramenité vody v krajině. Neméně důležitá je potřeba vybudování protipožární nádrže pro případné hašení lesních požárů. Na Ašsku je to nutnost. Pracovník ašských lesů Marian Rewczuk dodává: „Bylo by fajn vrátit prostoru i původní historické využití k rekreaci, procházkám, odpočinku. Vrátit rybníku Isola Bella (Krásný ostrov) zašlou slávu.“ Projekt nebylo jednoduché připravit. Je v něm pamatováno na bezpečnostní přeliv, výpustné zařízení uprostřed hráze, příjezd pro požární vozidla, vycházkové molo, pláž. Důležitá je i mělká část u břehů, takzvaná litorální zóna, která je ohleduplná k druhové pestrosti rostlin i živočichů.

Děti v Dětském domově Plesná. Ilustrační snímek.
Dětský domov v Plesné se dočká rekonstrukce

„V projektu není opomenut ani malý ostrůvek, který byl pro tuto vodní plochu charakteristický. Potýkali jsme se dlouhou dobu s problémy kolem majetkových vztahů k parcelám a dlouhého vyřizování žádostí o bezúplatný převod na město Aš. Mnoho let čekáme na kroky kolem pozemků, které jsou v majetku státu. Jsem velmi rád, že se do jednání se Státním pozemkovým úřadem České republiky vložil radní města Aše František Peterka a věřím, že ve spolupráci s městskými úředníky dojde ke kladnému posunu v této věci,“ dodal Jiří Červenka.

Miroslav Všetečka