Protože Karlova Studánka je známá lázeňská a turistická obec, po televizním vyjádření premiéra Babiše tu musí denně odpovídat na dotazy, jak to bude v následujících měsících s rezervovanými pobyty.

Také místní na sociálních sítích diskutují, jak se jich dotknou plány soustředit nakažené koronavirem právě v Karlově Studánce. Častou reakcí je nesouhlas s tímto záměrem a obavy, že nemocní z celé republiky v malé obci ohrozí ty ještě zdravé.

Kritické místo na silnici I/60 v Žulové
Bydlení u nejsevernější silnice na Moravě a ve Slezsku? Barák dostává zabrat

Objevují se také spekulace, zda zdejší lázně mají dostatečné technické a personální zázemí pro boj s koronavirem.

STANOVISKO HORSKÝCH LÁZNÍ

Vzhledem k těmto obavám a dotazům vydaly Horské lázně Karlova Studánka své oficiální stanovisko, které najdete pod článkem.

Andrej Babiš na dotaz České televize, zda jsme připraveni na koronavirus: „V nejhorším případě máme připravenou vojenskou nemocnici anebo Karlova Studánka je zařízení, které je připraveno přijmout.“

Ředitel Horských lázní Karlova Studánka Jan Poštulka zdůraznil, že pravděpodobnost, že zde dojde k nějakým mimořádným opatřením, je však v současné době velmi nízká.

„Ubezpečuji vás, že v současné době není provoz lázní žádným způsobem ohrožen či omezen. Chápu, že obavy z šíření viru Evropou některé znepokojuje, nicméně stále mějte na paměti, že u žádného testovaného Čecha se nákaza dosud nepotvrdila,“ doplnil ředitel lázní Jan Poštulka.

KROMĚ OBAV TAKÉ PODPORA

V diskusích zaznívají také ohlasy, které vyjádření premiéra Babiše podporují s tím, že lázně jsou ve vlastnictví státu a tudíž stát má kompetenci rozhodnout, k čemu se využijí.

Například Lukáš Doležal v diskusi říká, že Ministerstvo zdravotnictví obdobných zařízení jako je Karlova Studánka má po republice k dispozici na sedmdesát, protože nelze očekávat, že se všichni nemocní s koronavirem vejdou do vojenského zařízení v Těchoníně.

Cvilín.
Nejmilejší místo pro rodiny s dětmi v kraji? Kopřivná! Nejromantičtější Cvilín

Místní občan Josef Seifert připomíná, že lázně v Karlově Studánce zřídil Řád německých rytířů, aby pomáhaly léčit nemocné.

„Chtěl bych vidět hyenu, které vadí, že člověk, který se ne vlastní vinou nakazil koronavirem Covid 19, se bude léčit tady v Karlově Studánce, tak jak to navrhlo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Zkuste se vžít do situace toho nemocného člověka. Na takovou reálnou situaci možná nemusíte ani dlouho čekat,“ sdělil Deníku Josef Seifert.

STANOVISKO HORSKÝCH LÁZNÍ
„Horské lázně Karlova Studánka, státní podnik, jsou zdravotnickým zařízením a přímo řízenou organizací Ministerstva zdravotnictví ČR. Každé zdravotnické zařízení, v případě potřeby, je povinno poskytnout součinnost. Proto stejně jako všechna ostatní zdravotnická zařízení (například nemocnice) také i Horské lázně se připravují na možné eventuality v případě eskalace problému. K tomuto má vláda propracovaný systém protiepidemických opatření a dostatek specializovaných pracovišť. Vše upravuje Pandemický plán ČR,“ uvedly ve svém stanovisku Horské lázně Karlova Studánka.

Online reportáž

Koronavirus.Zdroj: Deník