Štít vypátral v Museum of Art v americké Philadelphii historik Ladislav Čepička. Jeho doménou jsou záležitosti spojené s nacistickým pleněním uměleckých sbírek. Právě on už v roce 2016 zjistil, že se štít s vyobrazením dobytí Kartága nachází v Pensylvánii na východě USA.

„Je to kulatý dřevěný štít, potažený kůží, se zlacenými ozdobami a krásným designem,“ popsal historik vzácný předmět, jehož hodnota se odhaduje na milion amerických dolarů.

Renesanční štít, který byl odvezen ze zámku Konopiště
Americké muzeum vrátí Česku vzácný štít z Konopiště, který ukradli nacisté

Obdobné štíty na Konopišti jsou ale, právě ten z Ameriky, dříve součást sbírky zbraní šlechtického rodu Obizzi a později domu Este z Ferrary, nebylo možné po válce dohledat. Na Konopiště si ho přivezl společně s dalšími tisíci položkami esténského dědictví arcivévoda František Ferdinand d’Este.

Složitá jednání 

Po složitých jednáních nakonec správní rada muzea souhlasila s vrácením uměleckého skvostu do České republiky. Smlouvu o vrácení podepsala v Americe ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková s ředitelem muzea Timothy Robbem. Ten pro Český rozhlas uvedl, že z vrácení štítu má smíšené pocity vyplývající z toho, že předmět už návštěvníci muzea neuvidí. Vyjádřil ale také hrdost nad tím, že muzeum udělalo správnou věc a štít vrátí tam, kam patří.

I když Česko o existenci štítu vědělo už několik let, bylo zapotřebí dokázat, že skutečně pochází z Konopiště a dotáhnout záležitost po právní stránce. „Podstatné bylo dokázat americké straně, že štít patří do Česka. Největší práci odvedl pan kunsthistorik Čepička, kterému se podařilo dohledat fotografii původního umístění štítu na Konopišti,“ připomněl český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček.

Východočeské muzeum v Pardubicích představilo senzační archeologický objev. Unikátní bronzové vědro z 9. století před Kristem. Sama nádoba je velmi vzácná, ale ukrývala i zajímavý obsah.
Objevený poklad na Pardubicku: Vědro, ve kterém se vařilo první pivo v Evropě

Renesanční slavnostní štít vytvořil Girolamo di Tommaso da Treviso kolem roku 1535. Ve čtyřicátých letech 20. století ho zabavily nacistické úřady. Měl se stát součástí zamýšleného muzea Adolfa Hitlera v rakouském Linci. V roce 1976 ho americký newyorský sběratel s kořeny v Německu odkázal Museum of Art Philadelphia.

Zámek Konopiště včetně jeho vzácných sbírek se po první světové válce stal majetkem mladého Československa. Samotný štít a vlastně celá zbrojnice a sbírky zbraní se měly stát exponáty plánovaného vojenského muzea v Praze.