Jak reportérovi Deníku cestou vlakem z Ukrajiny do Česka řekl humanitární pracovník Albert Fikáček z Gepard Express, která organizaci převozu ukrajinských uprchlíků do Bohumína zajišťuje, vyskytl se nečekaný zádrhel.

Vlaková linka Allegro operující mezi Petrohradem a Helsinkami je nyní jednou z mála únikových cest pro Rusy, kteří se rozhodli opustit rodnou zemi. Na snímku linka Allegro na nádraží v Helsinkách.
Pryč od Putina. Rusové prchají do Finska, vlaky jsou přeplněné

„Humanitární pomoc v tuto chvíli bohužel zcela stojí. Bohumínské nádraží je plné věcí, vlaky však do ukrajinského Čopu zamířit nemohu, na ukrajinské straně navíc čeká 800 lidí na přepravu do Česka, slovenská strana ji však nepovoluje,“ popsal Deníku patovou situaci Albert Fikáček.

Hraniční přechod mimo provoz 

Problém je podle informací Deníku v tom, že „mimo provoz“ je hraniční přechod v Čierné nad Tisou, veškerá přeprava by však měla být směřována na přechod Vyšné Nemecké, což by znamenalo přenakládání materiálu do aut. Nemluvě o nemožnosti dostat do Česka lidi prchající před válkou z dané lokality.

„Každý den se do Čopu sjíždí 600 až 1000 lidí právě kvůli tomuto vlaku,“ dodal Fikáček. Celá situace se bude řešit v neděli, v plánu jsou také jednání se slovenskými politiky. Deník bude o postupu v celé záležitosti dále informovat.