„Odlesňování bude probíhat ještě několik dní. Dnes by měly začít zemní práce. Chtěli bychom, aby bylo co nejdříve hotovo a lyžaři si mohli novu sjezdovku vyzkoušet už letos na Vánoce,“ řekl Deníku Hanuš a potvrdil tak, že firma chce dodržet plán, podle kterého by měla nová sjezdovka vzniknout ještě v letošní sezoně.

Během roku totiž nebylo jisté, jestli se to podaří. Ekologické organizace odsuzovaly kácení zdravého lesa a jejich členové byli připraveni kácení blokovat vlastními těly. Nakonec došlo ke kompromisu a majitel areálu, město Liberec, se dohodl s provozovatelem střediska na Ještědu, tedy firmou TMR Ještěd, na ústupcích. Dohodu stvrdil podpis memoranda. K dohodě se ovšem nepřipojilo sdružení Rodiče za klima, které proti kácení vystupovalo.

„Z dohody jsem rozpačitá. Celý projekt vnímám jako kontroverzní, proto jsme nepřipojili svůj podpis. Zároveň ale oceňuji, že se podařilo dohodnout na zalesnění nové plochy,“ sdělila zakladatelka iniciativy Rodiče za klima v Liberci Anna Kšírová. Dodala, že s provozovatelem areálu nadále jednají o tom, jaké další udržitelné postupy by mohli při provozu využívat.

Lyžařský areál Ještěd na snímku z 5. ledna 2017
Do příští sezony by měla na Ještědu vzniknout sjezdová trať Nová Skalka

Firma chce vykácet zhruba šest hektarů lesa. Podle nové dohody musí dojít k vysázení nových stromů. „Celkem se bude jednat o 20 hektarů nových lesů. Vysázeno bude 10 hektarů nového lesa a pak půjde o dosázení stávajících porostů, které jsou třeba po kůrovci prázdné,“ uvedl primátor Jaroslav Zámečník.

Kácet budou Městské lesy Liberce, ale náklady zaplatí provozovatel areálu. Vytěžené dřevo, které ustoupí nové sjezdové trati, koupí společnost TMR Ještěd. „Důvodem prodeje dříví je především jeho velké množství, které má být těženo ve velmi krátkém časovém horizontu. Toto dříví bychom nebyli v tak krátkém čase schopni v rámci svých smluvních podmínek s odběrateli zobchodovat. Jedná se konkrétně o 1931 m3 převážně smrkového dříví,“ vysvětlil ředitel městských lesů Jiří Bliml.

Podle náměstka pro technickou správu města Jiřího Šolce bylo se společností TMR dohodnuto, že vytěžené dříví si v rámci své investice, tedy výstavby sjezdové trati, zakoupí.. „Ač je prodej dříví na pni, ceny jsou stanoveny na odvozní místo, což znamená, že cena nezohledňuje náklady na těžbu a soustřeďování dříví a jedná se tedy už o cílový zisk, nikoli o výnosy,“ řekl Šolc. Podle procentního zastoupení jednotlivých jakostních tříd byla stanovena kupní cena ve výši 2 364 926 korun bez DPH.

Sjezdovka Ještěd.
Ještěd: Nová sjezdovka je v ohrožení. Lidem se nelíbí zamýšlené kácení lesa

Stavba nové sjezdovky je zatím největší investice firmy TMR Ještěd do lyžařského střediska. Zároveň jde podle vedení společnosti o strategickou stavbu. Pokud by nevznikla, firma vyhrožovala, že bude muset z Liberce odejít. „Projekt jsme na základě připomínek odborníků upravili tak, abychom minimalizovali negativní dopady na přírodu. Zmenšili jsme záběr nové sjezdovky, snížili jsme intenzitu nového osvětlení, zachovali jsme vzácné prameniště v dolní části Slalomáku, vysadíme nové porosty v nevyužitých částech areálu, vytvoříme nové stanoviště pro plazy a tak dále,“ popsal výsledky jednání s úřady a ekology statutární ředitel TMR Ještěd Čeněk Jílek.

Nová skalka bude více než 1,5 km dlouhá a 45 m široká sjezdovka. Podle provozovatele areálu se zvýší bezpečnost a komfortu lyžařů ve středisku. Bude použita nová špičková zasněžovací technika (SNOW FACTORY), která podle TMR Ještěd zajistí kvalitní sněhové podmínky po celou zimu a delší dostupnost lyžařské výuky v Maxilandu. Večerní lyžování bude od příští sezony probíhat pod energeticky úsporným umělým osvětlením.