Domácí hrdina před oběma brankami. Fotbalista Jakub Šural se stal ústřední postavou Zbrojovky v úvodním jarním utkání druhé nejvyšší soutěže. Brněnský zadák nejprve vstřelil branku a vzápětí zabránil Sokolovu ve vyrovnání.

Především jeho zásluhou Zbrojovka zvládla duel sedmnáctého kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY 1:0. „S těmi dvěma momenty jsem spokojený, ale jinak od nás první poločas nebyl dobrý,“ povídal skromně brněnský zadák Šural. Trefně vystihl dění na hřišti. Beznadějně poslední tým soutěže si totiž na hřišti třetího Brna vytvořil několik nadějných příležitostí. Hrozil především lehkonohý útočník Bidje Manzia.

Chvíli po úvodní brance upaloval na brněnského brankáře Jiřího Flodera, který jeho první pokus zneškodnil a dorážku zastavil až na brankové čáře Šural. „Když na mě šel útočník sám, byl to můj nejtěžší zákrok. Sáhl jsem mu pod nohy, trochu ho to vychýlilo a míč jsem mu vyrazil,“ popsal důležitý moment Floder.

Forvard Manzia z Demokratické republiky Kongo v první půli trefil ještě tyč. „Měli jsme štěstí, že nás hosté nepotrestali. Začalo to jejich první šancí a připadalo mi, že jsme se zalekli a jim najednou narostla křídla. Určitě si z toho musíme vzít ponaučení do příštích zápasů,“ nabádal brankář.

Hodně rozladěný byl z prvního jarního vystoupení svých svěřenců také kouč Zbrojovky Miloslav Machálek. „Těžko se utáhne povoz, který má táhnout jedenáct lidí, když jsou zapřažení čtyři, zbytek se veze a rozhlíží se po krajině. Tak vypadala naše hra,“ líčil brněnský stratég.

Následně upřesnil, kdo v jeho očích snesl přísnější měřítko. „Floder, Fousek, částečně Dreksa, vynikající výkon předvedl Sedlák. Přichystal odvedl kus poctivé práce, hodně toho odběhal, ale chyběla mi tam kvalita. Zbytek nepodal očekávaný výkon,“ sdělil Machálek.

V první půli změnil rozestavení hráčů, aby reagoval na mezery uprostřed hřiště. Jana Sedláka přesunul z kraje doprostřed zálohy, do středu obrany zatáhl Adriána Čermáka a na kraj defenzivy posunul Šurala. „První poločas jsme hráli neskutečně lehkovážné, nefungoval nám střed hřiště. Reagovali jsme změnou rozestavení, což nám trošku pomohlo. Druhý poločas už byl z naší strany zodpovědnější a bezpečnější,“ řekl Machálek.

Ovšem i hosté cítili, že z vyložených šancí měli vytěžit víc. „Nemyslel jsem, že budu po zápase v takovém rozpoložení. Myslím, že jsme tady měli vyhrát. Jsme zklamaní, že si nevezeme bod. Možná jsme si ho i zasloužili,“ prohlásil nový sokolovský kouč Bohuslav Pilný.

Zbrojovka zůstává třetío čtyři body za vedoucími Pardubicemi, ovšem odpoutala se od čtvrtého Hradce Králové a páté pražské Dukly, které zaváhaly. „Nebyla to ukázka spanilé jízdy za postupem. Měli jsme kus štěstí a jsme rádi za vítězství. Doufám, že se poučíme,“ přál si brněnský kouč.

K dalšímu utkání nastoupí Brno v pátek od šesti hodin večer v Ústí nad Labem bez Ondřeje Vaňka, který dostal čtvrtou žlutou kartu.

Zbrojovka Brno - Baník Sokolov 1:0
Poločas: 1:0.
Branky: 9. Šural.
Žluté karty: Dreksa, Fousek, Vaněk – Hasil, Krátký, Kovář, Machuča.
Rozhodčí: Dorušák – Mojžíš, Bureš.
Diváci: 3 165.
Držení míče: 52 % – 48 %.
Střely celkem: 9:4.
Střely na branku: 2:1.
Rohy: 5:4.
Zbrojovka: Floder – Jakub Šural, Dreksa, Ad. Čermák, Eismann – Hladík (75. Bariš), Sedlák, Vaněk, Šumbera (40. Růsek) – Přichystal, A. Fousek (68. Pachlopník).
Sokolov: Fryšták – Vondra, Hasil, Tkadlec, Krátký (68. Kovář) – Vávra (80. Červenka), Skopec, Kopřiva (68. Machuča), Ruml – Manzia, Yu.

Autor: JAROSLAV KÁRA, PAVEL ŠŤASTNÝ