Po loňské listopadové účasti hráčů FK Hvězda Cheb na turnaji v Praze, kde startoval rovněž tým AC Sparta Praha, přišla nabídka trenérů pražského týmu, zda by se dala navázat spolupráce s fotbalistou Hvězdy Filipem Berkou. Po vzájemné dohodě trenérů obou stran se vše odročilo až na leden nového roku, kdy byl zaslán tréninkový plán Sparty a domluveny podrobnosti účasti na jejich trénincích. Filip tak již přes tři týdny dojíždí do Prahy do tréninkového centra na Strahově, kde s týmem společně trénuje.
Pro osmiletého kluka je to po čtyřech letech v jeho fotbalové kariéře velká změna a poznává nové prostředí, nové spoluhráče a nové tréninkové metody. Ovšem tato zkušenost přináší i jiná úskalí v podobě neustálého cestování, individuální přístup k výuce ve škole a občas i odříkání volnočasových aktivit s kamarády, na které byl Filip doposud zvyklý.
Jeho snaha a přístup k tréninkům se však hned v úvodu ukázaly téměř profesionální, když byl po tak krátké době nominován na turnaj za AC Sparta Praha.
Turnaj se uskutečnil první únorovou neděli v Plzni a byl obsazen deseti týmy z celé České republiky – AC Sparta Praha, FC Viktoria Plzeň I. a II., FK Dukla Praha, FK Baník Sokolov, FK Ústí nad Labem, FC Písek, FK Baník Most, Dynamo České Budějovice, ZČE Plzeň.
Tým z Letné prošel celým turnajem bez jediné ztráty bodu, s celkovým skóre 36:4. Filip si zkusil poprvé odlišný systém, než na který byl doposud zvyklý. Sparta přijela k turnaji v sestavě sedmi hráčů, kdy každý z nich odchytal jeden zápas a v poli se všichni střídali na postech v útoku i v obraně, a to na obou stranách. Pro Filipa to byla naprosto nová zkušenost, ale dle slov trenéra zapadl skvěle a obstál mezi novými spoluhráči. K celkovému počtu vstřelených gólů Sparty přispěl pěti zásahy.
Před každým tréninkem má Filip hodinovou pauzu, kterou tráví v restauraci areálu TC Strahov, kde vždy poobědvá a věnuje se učení. Rozptýlením s motivací mu za těch pár týdnů bylo setkání například s Davidem Lafatou, Lukášem Zelenkou, Miroslavem Barankem, Romanem Bednářem.
Nyní Filipa za Spartu čeká přátelské utkání s Bohemians Praha a Sigmou Olomouc a v březnu týdenní soustředění v Prachaticích, které bude zaměřeno nejen na herní a fyzický rozvoj, ale také na regeneraci, což je již u takto malých hráčů zapotřebí. Na jaře čekají tým Sparty další turnaje, např. v Bruselu a Leverkusenu, a tak bude Filip dál poctivě trénovat a čekat, zda bude opět nominován.(vábe)