Fotbal? Klobása, pivo. Tuto kombinaci podporuje na vlastní triko několik milionů fanoušků na celém světě, Českou republiku nevyjímaje.
Někteří fanoušci berou složení fotbal, klobása, pivo jako svůj fotbalový rituál při návštěvě stadionu, a proto není divu, že vznikl groundhopping.
Ten totiž monitoruje v rámci koníčku účast od okresního přeboru až po ty nejvyšší soutěže, kde hodnotí v malém popisu samotné utkání, a k tomu ještě přidává hodnocení klobásy či piva.
„Groundhopping je koníček zahrnující účast na fotbalových stadionech od okresního přeboru až po ty nejvyšší soutěže. Je prakticky o poznávání nejrůznější fotbalové kultury," podotkl na úvod jeden z členů Vítězslav Janda.
Právě chebský rodák, který se zapojil do velmi zajímavého projektu, ve kterém se hodnotí nejen zápasy, ale také občerstvení, navštěvuje fotbalové stadiony nejen v našem regionu. Pro někoho absurdita, pro někoho vítaná pomoc při výběru stadionů.
„S nápadem rozšířit groundhopping i mezi ostatní fanoušky českého fotbalu přišel v červnu roku 2014. K fotbalu již neodmyslitelně patří klobása a pivo, a tak o měsíc později přišel nápad založit rubriku Klobásový poločas na webu www.supporters.cz, který mapuje českou fanouškovskou základnu a vše, co se děje na tribunách v Česku," vysvětloval Janda a hned přidal: „Dnes již je na světě třiadvacet dílů mapujících nejlepší klobásy na českých stadionech, ať už zimních či fotbalových. Naleznou se tam však i reporty z Německa nebo Polska," ohlédl se zpět v historii Janda.
Právě on si díky svému cestování po fotbalových stadionech obstaral svůj kanál, který sděluje jeho fanouškům, kde mají na fotbalových stadionech například nejlepší klobásu. „Nápad mě zaujal na instagramu, na kterém je groundhopping velice oblíbený, ale chtěl bych upozornit na to, že se nejedná jen o hodnocení klobás, ale o fotbalovou kulturu jako celek. Dnes mé kanály sledují necelé dva tisíce fanoušků. Celkově je tento koníček převážně oblíbený v Anglii a za ráj groundhoppingu je označováno Německo. Já mám za rok navštíveno něco málo přes šedesátku fotbalových zápasů. Od zápasů okresního přeboru až po Evropskou ligu," připomněl Janda.
Zájemci o tuto netradiční pozici groundhoppera ať řádně zbystří. „Groundhopperem se může stát každý, kdo miluje fotbal, fotbalovou kulturu či fotografování. Pokud mají fanoušci zájem, mohou se podívat na facebooku na stránku ´Groundhopping_vitajanda´ či na instagram pod stejným sloganem," podotkl závěrem chebský groundhopper.